Wpis z mikrobloga

Hej :) Planuję w weekend nagranie filmiku lub napisanie krótkiego poradnika #chilizgobim o polecanych odmiana do rożnych warunków uprawy: na parapet, dla początkującego, na balkon, do doniczki, do uprawy bez osłon itd.

Jak ktoś ma jakieś pytanie co do doboru odmian to zachęcam do napisania tutaj - postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć na filmiku/ w tekście.

#chilihead #chili #papryczki #papryka #rosliny #uprawiajzwykopem #uprawapapryczek #uprawa
  • 20
@gobi12: Zawsze robiłem tak, że hodowałem sadzonki w growboxie a gdy odpowiednio podrosły przenosiłem je na parapet. Niestety z powodu ciemnego mieszkania i klimatyzacji, rośliny dosyć słabo sobie u mnie radzą. W tym roku planuję zamiast przenosin na parapet, podrzucić sadzonki rodzicom do szklarni/ogrodu. Chętnie bym poczytał o tym jak taki proces powinien wyglądać. Kiedy wysiewać, jak doświetlać, jak przycinać, kiedy przenieść do szklarni a kiedy mogą już rosnąć w ogrodzie,
@gobi12: przydatne byłoby zwrócenie uwagi na to ile dni dana odmiana potrzebuje, ale nie tylko od wysiania, a też i na samo dojrzewanie owoców, bo różnice chyba potrafią być spore, a dostępne informacje są bardzo "luźne". Np. taki Sugar Rush czytałem, że może i wyjątkowo szybko zawiązuje owoce, ale zbiera się je i tak na koniec?! (°° Plus jakie warunki trzeba
@gobi12 Najlepiej jak byś powiedział coś o odmianach, które były w ostatniej paczce, która można było nabyć w jesiennej edycji zbiorów.
Pewniej podobnie jak ja cześć wykopowiczow ma powybierane i ususzone ziarenka z tych papryczek.
Wszystkich nie da rady, ale wybierz może po prostu 1 lub 2 z danej ostrości :-)
@gobi12 jak się uda oto moje pytania:
- kiedy wysiewać? I jakie warunki? Do tego pro tipy co zrobić żeby dobrze wystartowały
- co? W sensie do gruntu to..., pod folię to...
- kiedy, czym i jak nawozić?
- i jakieś ciekawostki, o których zwykły śmiertelnik nie będący temacie nie słyszał
@gobi12: Ja też bym bardzo chętnie o dżalapino poczytał. W tamtym roku wysadziłem z doniczek do ogródka jakoś w maju, ale chyba było za zimno bo przestały rosnąć i nie było owoców ( ͡° ʖ̯ ͡°) Tak samo z papryczką cayenne. Nie mam niestety folii czy innej szklarni i nie wiem czy w domu by wypuściła owoce i w ogóle kiedy je sadzić i wysadzać.
co można bez osłon sadzić na działce


@CzerwonaKoszula: Wszystko można, ale sadzonki trzeba robić wcześniej, trzeba mieć miejsce gdzie je trzymać i odpowiednio podrośnięte (ale nie wyciągnięte) sadzić do gruntu. Oczywiście bardzo dużo zależy tego od tego, jakie będzie lato ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gobi12 mógłbyś coś podpowiedzieć jak najlepiej walczyć ze wszystkimi szkodnikami tylko mszyce czy te małe muszki?


@deziom: @gobi12: udalo sie cos nagrac? Tez mam problem z muszkami w domu, mam sporo doniczek i te lachudry tam zyja. Musialem przyniesc je z pracy, bo tu byly pierwsze w kwiatach.
@100kW: Nagrać tak, ale zmontować i obrobić nie. Ale co do muszek to najprawdopodobniej są to ziemiórki. Zaopatrz się w ogrodniczym lub allegro w żółte lepy na owady.

https://allegro.pl/oferta/zolty-lep-do-doniczek-na-ziemiorki-agrecol-5szt-9994773691?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MzY5MDA1YmUtMzNhZC00YmNiLWFlMWItZjRlMmE5NmY4NzIxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=6c5dfd97-3448-4b38-acdb-ceb279ede330

I porozkładaj je przy doniczkach, w doniczkach, przyklej na doniczki. W kilkanaście dni wszystko powinno się wyłapać.