Wpis z mikrobloga

Mirki: Olśniło mnie :) Sądzę, że rozgryzłem mechanizm działania USDT, oraz to w jaki sposób utrzymywany jest peg 1:1 pomiędzy tetherem a prawdziwym dolarem.

Nie mam żelaznych dowodów, ale mam sporo poszlak które do siebie wzajemnie bardzo dobrze pasują, tłumacząc wzrosty cen w 2017, obecne wzrosty cen, oraz masowe puchnięcie podaży USDT wynoszącej już ponad 22mld monet.

Ogólna hipoteza brzmi: Tether działa tak samo jak DAI, tylko że w scentralizowany sposób

Aby wszystko było zrozumiałe, muszę na początek przybliżyć mechanizm działania DAI, a dokładnie sposób w jaki utrzymuje wartość 1USD we (względnie) zdecentralizowany sposób

- załóżmy, że rynkowa cena ETH wynosi 1000USD a DAI 1USD:
- Blokujesz ETH w specjalnym kontrakcie, który na bazie zablokowanego 1 ETH o wartości $1000 wydaje ci 666 DAI
- Sprzedajesz 666 DAI na rynku za 0,666 ETH
- W rezultacie posiadasz zablokowane 1 ETH, oraz wolne 0,666 ETH w swoim posiadaniu.
Brawo. Grasz na dźwigni x1.666, twoje zyski i straty są zwielokrotnione.
- Skutek uboczny: kreując 666 DAI z powietrza i kupując więcej ETH wywarłeś presję spadkową na DAI oraz wzrostową na Ethereum.

Jeżeli wartość DAI jest większa niż 1 USD, efektywnie masz do dyspozycji większą dźwignię – twoje 666 DAI może kupić więcej

Jeżeli wartość DAI jest mniejsza niż 1USD to zamknięcie dźwigni, które wymaga zniszczenia tych 666 monet staje się bardziej zyskowne
Dodatkowo zastosowana jest ujemna stopa procentowa która się zmienia zależnie od sentymentu rynkowego – dźwignia kosztuje jak na giełdzie.

Ostatnim elementem jest wbudowany stop-loss, który sprzedaje aktywa kiedy zachodzi obawa, że nie pokryją wykreowanych monet.

Dzięki temu ekonomicznym optimum jest wartość DAI oscylująca wokół 1USD

Bitfinex/Tether prawdopodobnie robi dokładnie to samo, tylko w scentralizowany sposób, bez żadnych stóp procentowych stop lossów czy ograniczeń dźwigni – grając oczywiście depozytami użytkowników Bitfinexa, bo jakże by inaczej?

Dlaczego:
Otóż szczególną cechą tego mechanizmu jest to że utrzymuje stosunek 1:1 z dolarem bez potrzeby jakiejkolwiek interakcji z tradycyjnym systemem finansowym! Co dla Bitfinexa jest cholernie wygodne w świetle blokad bankowych, odmowy obsługi przez Wells Fargo i skonfiskowanych funduszy zarówno w Stanach, Europie jak i w polskim Banku Spółdzielczym w Skierniewicach.

Skutki uboczne:
Przedstawiony wcześniej schemat działania stablecoina DAI inherentnie zakłuca prawo popytu i podaży pomiędzy ETH a DAI. Tak samo, USDT działający na znacznie większą skalę zakłóca relacje pomiędzy sobą samym a resztą kryptowalut!

Przykładowo, co się dzieje kiedy wymieniasz ETH na DAI? Otóż skupujesz DAI z rynku powodując odchylenie od optymalnej ceny 1USD, odchylenie powoduje reakcję zwrotną w postaci kreowania dodatkowych DAI skupujących ETH do momentu aż cena wróci do optimum 1USD. W rezultacie sprzedaż ETH wołała jednoczesny skup ETH (które wzajemnie się anulowały) oraz wykreowanie DAI. Dokładnie taki sam mechanizm pracy stoi za Tetherem. Kiedy kupujesz USDT, dostajesz świeżo stworzone tethery a twoje krypto ostatecznie trafia do depozytu Bitfinexa i jest wyłączone z cyrkulacji.

W normalnych warunkach wydawałoby się, że użytkownicy zapakowani po niskich cenach zrealizują astronomiczne zyski zalewając rynek bitcoinem, ethereum i pozostałymi kryptowalutami, przebijając tym samym bańkę. Zamiast tego wyjście z krypto do Tetheru powoduje jedynie masową kreację USDT, co możemy obserwować na każdej stronie śledzącej jego market cap. To co faktycznie przebije bańkę to ucieczka z USDT do tradycyjnych walut lub USDC – ten proces ma odwrotne działanie wymagające od Bitfinexa niszczenia stablecoina i sprzedaży depozytów. To albo bank run od którego wszystko zwyczajnie imploduje.

A na koniec małe wykresiki ceny oraz kapitalizacji tetheru w 2017: Ciekawe w którym momencie Bitfinex przeszedł z tradycyjnej wymiany USDT-USD na “kreatywną księgowość”? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kryptowaluty #ethereum #tether #bitcoin
@zonbat @kamil-wasniewski
A.....o - Mirki: Olśniło mnie :) Sądzę, że rozgryzłem mechanizm działania USDT, oraz ...

źródło: comment_1609959354KqFmb3bbXRK2rsVjaBSQcA.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
" Zamiast tego wyjście z krypto do Tetheru powoduje jedynie masową kreację USDT, co możemy obserwować na każdej stronie śledzącej jego market cap. To co faktycznie przebije bańkę to ucieczka z USDT do tradycyjnych walut lub USDC – ten proces ma odwrotne działanie wymagające od Bitfinexa niszczenia stablecoina i sprzedaży depozytów. To albo bank run od którego wszystko zwyczajnie imploduje."

@Amebcio:

dokładnie, a co spowoduje ucieczke kasy z usdt? najprawdopodobniej jakas
  • Odpowiedz
@Amebcio: A DAI nie jest klonem jakiegoś tokenu na Bitshares? Coś tak mi się wydaje, że coś tam Larimer pracował nad stablecoinem na lata przed DAI
  • Odpowiedz
@Amebcio: Taka karuzela może doprowadzić do powstawania bańki, gdy użytkownicy za pożyczone pieniądze będą kupować więcej btc przyczyniając się do kolejnych wzrostów. W najbardziej skrajnym wypadku może dojść do krachu ceny BTC z jednoczesnym runem na wymianę Tethera, co mogłoby położyć Bitfinex i ich model biznesowy.
  • Odpowiedz
@Amebcio: to tak nie działa :D, prawda jest o wiele żałośniejsza, cały peg tethera jest trzymany przez arbitrażystów, którzy wierzą w cene 1 usd, jak tylko cena zaczyna sie wahac boty arbitrazowe wyrownuja ja do 1 dolara

gdyby nie wiara w cene 1 usd i dzialanie tysiecy botow, to stracilby on peg calkowicie, dlatego tak niebezpieczny jest fud wokol tethera, z dai nie ma tego problemu ze wspomnianych przez ciebie powodow
  • Odpowiedz
@ralfek: nie ma żadnych tysięcy botów, niedawno okazało się że w dai efektywnie działają 4 boty ( ͡° ͜ʖ ͡°), z tego jak ten utrzymywany przez makera zdechł to omal dai nie zdechło podczas pierwszego ataku na bZx,

w usdt będzie jeszcze gorzej
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kamil-wasniewski: "Taka karuzela..." Przecież to właśnie ma miejsce. Jak grzyby po deszczu powstają różnego rodzaju "krypto banki" gdzie lokujesz krypto za które pożyczasz stablecoiny za które kupujesz krypto które lokujesz .....
  • Odpowiedz
@wojcir: O ile jak ich nazwałeś "kryptobanki" skądś muszą wziąć stablecoiny lub pieniądze, to bitfinex posiada możliwość kreacji tethera na własne życzenie i nikt nie ma nad tym kontroli czy wglądu, jaki jest stosunek depozytów do kreacji nowych usdt.
  • Odpowiedz
@Amebcio: Byly juz arty w tym temacie
https://www.fxstreet.com/cryptocurrencies/news/if-tether-falls-the-whole-cryptocurrency-market-could-go-down-with-it-202012171737

The situation has hardly changed in 2020. Over $ 4 billion worth of USDT were pumped into the system in the past three months. The injection coincided with a strong Bitcoin price increase, meaning that the $4 billion invested into USDT were used to purchase Bitcoin.


Fajne to zloto przyszlosci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@theromanpolan: Prawdopodobnie nie drukują w czasie rzeczywistym wraz z transakcjami wychodzącymi, tylko prowadzą skup krypto za tethera co jakiś czas - wielkimi transzami. Przy dużej skali w scentralizowanej instytucji tak jest być może prościej. Możliwe że ktoś tam dokonuje tego ręcznie co jakiś czas
  • Odpowiedz
@Amebcio: Ciekawa teoria tylko pamietaj ze oni sa sprawdzani i sa wobec nich prowadzone sledztwa. 70% tethera niby maja miec pokrycie 1:1 w USD na kontach bankowych. Papierow raczej nie podrobili na temat sald kont bankowych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zgadzam sie na pewno z tym ze, prowadzony jest jakis zaawansowany schemat i za nim ich zdejmia to moze troche minac.

CEO finexa i tethera to nikt
  • Odpowiedz