Wpis z mikrobloga

@Argonix: doprecyzuj czy chodzi Ci o mało popularne zrzeczenie się dziedziczenia czy powszechną instytucję odrzucenia spadku, bo tak jak pisze @Xizor odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia to dwie różne instytucje prawa spadkowego.

Zrzeczenie się jest dokonywane w formie umowy za życia spadkodawcy, a odrzucenie spadku to jednostronna czynność po śmierci spadkodawcy.

W obu przypadkach ewentualne uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia, czy to o zrzeczeniu czy odrzuceniu, jest trudne do
@Haxxor: ojciec mówił, że u notariusza a umowy już nie ma bo "zgubił" przy przeprowadzce więc nie wiem czy jestem wyłączony czy nie plus babcia podobno przepisała cały majątek przed śmiercią temu ostatniemu synowi
@Argonix: no to przykro mi, ale w mojej ocenie bardzo trudno byłoby uchylić się od zrzeczenia dziedziczenia. Dodatkowo, z racji sporządzonego testamentu, nawet jeżeli udałoby się podważyć umowę, to ojcu przysługiwałby wyłącznie zachowek, a nie cały udział spadkowy.

Jedyne co możecie jeszcze zrobić, to udać się do tego notariusza i wyciągnąć odpis tej umowy, ale jeżeli to było ponad 10 lat temu, to repertorium będzie już pewnie dawno w archiwum państwowym