Wpis z mikrobloga

Cześć, na moim blogu PasywnyInwestor.pl pojawił się tekst opisujący Pracownicze Plany Kapitałowe.

Według ostatnich danych, w małych firmach z PPK wypisało się nawet 90% pracowników, a wiele osób nadal kojarzy PPK z OFE. Jednak to nie są tożsame produkty i warto tą różnicę znać.

Pomijając perspektywę pracodawcy, dla którego to są dodatkowe koszty to z punktu widzenia pracownika PPK to same korzyści.

Jeśli zamierzasz kupić/wybudować mieszkanie/dom, to środki z PPK możesz również wypłacić na ten cel. O ile zwrócisz je w ciągu 15 lat, nie poniesiesz żadnych dodatkowych opłat (żaden ZUS, dochodowy, czy Belka).

W przypadku wcześniejszego zerwania umowy (można to zrobić w każdym momencie) tracisz bonus od państwa, musisz zapłacić podatek Belki od wypracowanych zysków oraz 30% wkładu pracodawcy ląduje w ZUS. Niby niefajnie, ale i tak dostajesz więcej niż gdybyś nie miał PPK.

Teoretycznie zamiast PPK mógłbyś dostać podwyżkę. Rząd zapowiedział już jednak, że nie zamierza tolerować takich "wyborów" stawianych pracownikom. Większość pracodawców nie będzie więc kombinować. Dodatkowo nawet gdyby pracodawca dał Ci podwyżkę, to od niej również byś musiał zapłacić ZUS oraz podatek dochodowy. Różnica nie byłaby więc duża względem PPK.

Warto również dodać, że według Instytutu Emerytalnego przeciętny uczestnik programu zyskuje 86 % zwrotu już w ciągu pierwszych 9 miesięcy uczestnictwa w PPK.

Do dalszej lektury zapraszam tutaj:
https://pasywnyinwestor.pl/ppk-co-to-jest-na-czym-polega-czy-warto-zostac/

#ppk #finanse #oszczedzanie #gielda #pieniadze
Sune - Cześć, na moim blogu PasywnyInwestor.pl pojawił się tekst opisujący Pracownicz...

źródło: comment_16095769717iwyrtUO7qonlHGxyZZZnl.jpg

Pobierz

Zrezygnowałeś z PPK?

  • Tak 74.0% (2729)
  • Nie 26.0% (958)

Oddanych głosów: 3687

  • 119
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Sune: tam gdzie pracodawca nie może manipulować premiami, podwyżkami (np. zarabiasz minimalną) i to wielkie korpo to PPK ma sens. W innych miejscach korzystasz z PPK masz mniejsze premie, opóźnione podwyżki i ostatecznie wychodzić gównianie na tym bo żaden pracodawca nie bierze dodatkowych podatków na siebie. I tego jakoś nikt nie bierze pod uwagę. Ale tak jest w większości miejsc które znam i to nie są januszexy. Po prostu nikt
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sune: doceniam próby edukacji wypoki, ale widzę, że Twój wysiłek jest tak samo oceniany, jak reszty ekspertów od, mówiąc kolokwialnie, pieniędzy.
Przykład PPK jest jednym z tych, które pokazują jaka jest mądrość tego serwisu. Czy tam jego użytkowników.
  • Odpowiedz
@gzem89: rozumiem, że po dokonaniu wypłaty nie trzeba jakoś ponownie deklarować uczestnictwa tylko pracodawca automatycznie dalej przekazuje kolejne składki? Miałem w planach cyklicznie wypłacać ale jak dotąd tego nie zrobiłem bo muszę osobiście udać się do banku żeby dodać nr rachunku do wypłat (PKO)
  • Odpowiedz
Nigdy nie dam się złapać na program, który 1 decyzją władzy może być zlikwidowany, a środki przesunięte na cele, których nigdy sam bym nie wspierał. Nawet jeśli na papierze wygląda super.


@ali3en:

mam IKZE


@ali3en: Widzę, że jesteś bardzo konsekwentny. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@tkowal: rok mi zajęło w allianz dodanie swojego konta, już myślałem, że to jakaś ściema ale chyba 6 zlecenie zadziałało (po wizycie w placówce), teraz tylko loguję sie na swój profil i zlecam wypłatę całości, nic wiecej w temacie ppk nie robię, koledzy z pracy robią tak samo i co ciekawe nie mieli problemu z dodaniem swojego numeru konta, w razie jakichś zawirowań ryzykuje składkę lub dwie, to i tak
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Sune: HMM a gdybym mógł zarabiać więcej bez obiecanek, że ktoś kiedyś mi łaskawie odda moje pieniądze XD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@kuroszczur: Gdybysmy żyli w kraju gdzie faktycznie szanuje się obywatela i jego pieniądze to owszem ppk jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ale żyjemy w chlewie obsranym gównem gdzie jesteśmy #!$%@? w dupę zarówno pracownik jak i pracodawca.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Sune: W takiej małej firmie jak moja oznacza to, że w tym roku o tyle niższa będzie coroczna podwyżka dla pracowników, jeśli ktoś się zdecyduje. Także nie dość, że rząd inflacją przeżera pensje pracowników to jeszcze dostaną mniej niż w zeszłym roku do ręki, ale spoko, nie oceniam.
Myślę, że w wielu firmach tak będzie, bo czasy nie są łatwe, a budżety nie są z gumy. Dodatkowo sam program PPK
  • Odpowiedz
@ali3en tylko jakby tutaj to miało zadziałać? Władza by kazała funduszom spieniezyc prywatne jednostki A następnie z prywatnego konta przelać sobie? Brzmi jak coś co żadna instytucja działająca w unii by nie wykonała
  • Odpowiedz
@Sune PPK jest bardzo dobrym planem oszczedzania na emeryturę jak na polskie państwo. Niestety polskie społeczeństwo jest durne i nie chce i nie potrafi oszczędzać. Nie bez powodu wszelkie chwilówki mają tyłu dłużników.

Sam chętnie bym skorzystał ale jestem na B2B więc wpłacam co miesiąc na IKZE.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Nigdy nie dam się złapać na program, który 1 decyzją władzy może być zlikwidowany, a środki przesunięte na cele, których nigdy sam bym nie wspierał. Nawet jeśli na papierze wygląda super.


@ali3en:


mam
  • Odpowiedz
Jeśli zamierzasz kupić/wybudować mieszkanie/dom, to środki z PPK możesz również wypłacić na ten cel. O ile zwrócisz je w ciągu 15 lat, nie poniesiesz żadnych dodatkowych opłat (żaden ZUS, dochodowy, czy Belka).


@Sune: czyli odkładam pieniądze które potem musze zwrócić w ciagu 15 lat;DDD jprdl;D
  • Odpowiedz
@ali3en: tak, to zakładasz że nagle by przejęli dziesiątki spółek czy jak? i to chyba cześć funduszy związanych z ppk inwestuje nie tylko w rodzime akcje ale też obligacje, akcje zagraniczne to nie jestem pewien czy mogą mieć w pakiecie.
no i z tym idea bankiem można się było spodziewać że jak jesteśmy w unii to taki bank spotka taki los prędzej czy później.
  • Odpowiedz