Wpis z mikrobloga

Cześć, na moim blogu PasywnyInwestor.pl pojawił się tekst opisujący Pracownicze Plany Kapitałowe.

Według ostatnich danych, w małych firmach z PPK wypisało się nawet 90% pracowników, a wiele osób nadal kojarzy PPK z OFE. Jednak to nie są tożsame produkty i warto tą różnicę znać.

Pomijając perspektywę pracodawcy, dla którego to są dodatkowe koszty to z punktu widzenia pracownika PPK to same korzyści.

Jeśli zamierzasz kupić/wybudować mieszkanie/dom, to środki z PPK możesz również wypłacić na ten cel. O ile zwrócisz je w ciągu 15 lat, nie poniesiesz żadnych dodatkowych opłat (żaden ZUS, dochodowy, czy Belka).

W przypadku wcześniejszego zerwania umowy (można to zrobić w każdym momencie) tracisz bonus od państwa, musisz zapłacić podatek Belki od wypracowanych zysków oraz 30% wkładu pracodawcy ląduje w ZUS. Niby niefajnie, ale i tak dostajesz więcej niż gdybyś nie miał PPK.

Teoretycznie zamiast PPK mógłbyś dostać podwyżkę. Rząd zapowiedział już jednak, że nie zamierza tolerować takich "wyborów" stawianych pracownikom. Większość pracodawców nie będzie więc kombinować. Dodatkowo nawet gdyby pracodawca dał Ci podwyżkę, to od niej również byś musiał zapłacić ZUS oraz podatek dochodowy. Różnica nie byłaby więc duża względem PPK.

Warto również dodać, że według Instytutu Emerytalnego przeciętny uczestnik programu zyskuje 86 % zwrotu już w ciągu pierwszych 9 miesięcy uczestnictwa w PPK.

Do dalszej lektury zapraszam tutaj:
https://pasywnyinwestor.pl/ppk-co-to-jest-na-czym-polega-czy-warto-zostac/

#ppk #finanse #oszczedzanie #gielda #pieniadze
Sune - Cześć, na moim blogu PasywnyInwestor.pl pojawił się tekst opisujący Pracownicz...

źródło: comment_16095769717iwyrtUO7qonlHGxyZZZnl.jpg

Pobierz

Zrezygnowałeś z PPK?

  • Tak 74.0% (2729)
  • Nie 26.0% (958)

Oddanych głosów: 3687

  • 119
  • Odpowiedz
Pomijając perspektywę pracodawcy, dla którego to są dodatkowe koszty to z punktu widzenia pracownika PPK to same korzyści.


@Sune: Przy założeniu, że władza nie manipuluje, nie kłamie, nie ma obywateli w dupie i nie robi tego dla własnych korzyści.

  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 124
@Sune: na infografice masz błąd, pracodawca dopłaca 1,5% a nie 2%.

A co do samego PPK, mam 32 lata i nie liczę na żadną emeryturę od państwa, mam IKZE i kilka kont maklerskich, więc oszczędzam we własnym zakresie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 662
@Sune: Gdy miałem 2 lata pracy, wszystkie moje pieniądze z OFE zniknęły, a OFE też było mi reklamowane jako super pomysł na emeryturę. W przeciwieństwie do ZUS, które nie jest moje a płaci na emerytury obecnych emerytów.

Nigdy nie dam się złapać na program, który 1 decyzją władzy może być zlikwidowany, a środki przesunięte na cele, których nigdy sam bym nie wspierał. Nawet jeśli na papierze wygląda super.
  • Odpowiedz
@ali3en: Dzięki, już poprawiłem na stronie :)
@ali3en: Pieniądze z PPK możesz wypłacić w każdej chwili, bo to są prywatne środki - w OFE należały one do drugiego filaru.
@KrowkaAtomowka: IKZE daje ulgę podatkową podczas rozliczania PIT. Pisałem o tym tutaj
  • Odpowiedz
@ali3en: OFE od początku było nastawione na wał. Przecież nikt nie miał żadnego pomysłu co z robić z aktualnymi emerytami. #!$%@? którzy to wprowadzili okradając polaków na SETKI MILIARDÓW złotych powinni już dawno powiesić, ale to Polska. Jak żyją to jeszcze będziemy na nich głosować - bo wiadomo, PiS najgorszy jest i tyle.
  • Odpowiedz
@kuroszczur: Po prostu powiedz że nie masz oszczędności bidoku. Tylko nie zapomnij odłączyć się od wody, gazu i prądu bo tez ci moga zabrać. Zakupy pewnie tez potrafisz robisz bez VATu, co nie wojowniku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
No śmiało, powiedz jeszcze coś "szokującego", na pewno masz coś w rękawie.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@kuroszczur:

Pewnie, że mogą. Dlatego nie mam oszczędności w banku


Pieniądze w portfelu, złoto zakopane w lesie czy nieruchomości też ci mogą jedna decyzja znacjonalizować ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 56
@Sune: pomijając wszelkie mamtematyczne wyliczenia mówiące, ze PPK jest spoko, to wystarczy spojrzeć na to, że większość ludzi się z tego wypisuje. Polacy to tak durny naród, że skoro wypisuje się z PPK, to znaczy, że trzeba w nim zostać
  • Odpowiedz
@Sune: @ali3en: hej a jaka forme ma to ikze,
1. to jest normalny rachunek bankowy ?
2. a jesli bym chcial wyciagnac pieniadze szybciej niz mozna to co sie wtedy dzieje, place 50% podatku ?
3 .tymi pieniedzmi na tym rachunku ikze mozna operowac ? kupowac za nie akcje czy jak to dziala ? jak te pieniedze zarabiaja ?
  • Odpowiedz
@panpikuss: zostać i wypłacać jak najczęściej, żeby jak najmniej stracić. Polacy już się nauczyli, że w tym kraju nie ma dobrego rządu. Każdy ich okradnie pytanie tylko kiedy. Tak samo będzie z PPK tylko trzeba poczekać aż ludzie nazbierają tam odpowiednio dużo kasy. Ustawa zostanie przegłosowana w jedną noc i nagle zniknie możliwość wypłacenia i cyk OFE v2
Nie myśl, że będzie tym razem inaczej xD
  • Odpowiedz