Wpis z mikrobloga

Witam w 2021, roku Szczepionek i Starshipa;)

Niedawno zapowiedziałem tutaj, iż w związku z rosnącym (i słusznie) zainteresowaniem tematyką podboju kosmosu przez prywatne firmy oraz tego, jak to się będzie w najbliższej przyszłości miało do turystyki kosmicznej, załogowych misji, etc., rozpocznę na swoim tagu autorskim #texasbocachica pewien "cykl edukacyjny", w którym przystępnym językiem omówię najczęściej powracające, przy okazji różnych dyskusji, zagadnienia naukowe oraz inżynieryjne.

Korzystając z dnia wolnego, zacząłem sobie pisać pierwszy artykuł planowanego cyklu, lecz szybko przekonałem się, że Wykop jest mocno ograniczający technicznie – kwestia limitu znaków, braku możliwości czytelnego zamieszczenia grafik w poście, etc.

Dlatego uznałem, że do publikacji ww. treści znacznie lepiej nada się platforma newsletterowa Substack, na której moje wpisy będą się prezentować znacznie czytelniej. Co prawda, pisząc odkryłem szybko, że tam również jest limit znaków, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – wpis dot. promieniowania kosmicznego i jego wpływu na międzyplanetarne podróże zostanie po prostu podzielony na dwie części:)

Część pierwsza, o długości nieco ponad 20 tys. znaków i pełna niesłychanie interesujących ciekawostek (true story) ukaże się niebawem (prawdopodobnie w sobotę po południu/wieczorem) – póki co jednak, mam jej teaser;) czyli screen pierwszych 20%, aby było dokładnie wiadomo, jakiej formy można się spodziewać.

Zaś co do treści, jest ona napisana tak zbilansowanym językiem, by cykl był przyswajalny zarówno dla kompletnego laika (wymagany poziom wiedzy to rozumienie, czym mniej-więcej jest proton, tj. że jest mały i lata sobie w przestrzeni), jak i dla wykopowego eksperta z aspiracjami, by nie być ekspertem rodem z załączonego mema.

W części pierwszej, udzielam wyczerpującego omówienia następujących kwestii:

– czym jest promieniowanie kosmiczne i co jest jego źródłem;
– czemu nie słyszy się o jego szkodliwości w kontekście ludzi na Ziemi, która wszak też jest w kosmosie;
– jakie skutki dla zdrowia wywołuje ekspozycja na promieniowanie ogółem, po jakim czasie oraz czy są to skutki nieodwracalne;
– na jakie dawki promieniowania narażeni będą astronauci w misji na Marsa i czy zagrażają one jej powodzeniu.

W kolejnym wpisie cyklu skupimy się natomiast na:

– teoretycznych i praktycznych metodach ochrony astronautów przed promieniowaniem
– rozwiązaniach inżynieryjnych dla statku oraz habitatów bazy marsjańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji Starship i planów kolonizacyjnych SpaceX.

Aha, zapomniałbym o najważniejszym;)

Tego jeszcze nie ma na Substacku (dopiero utworzyłem konto, screen wyżej to wstępny draft), ale już teraz możesz zaplusować tego posta, by zostać indywidualnie zawołanym, gdy tylko się pojawi. (jeśli już jesteś na mojej liście wołania, to... i tak możesz zaplusować;) – nie jest dla mnie problemem odfiltrować duplikaty).

________________________________
#nauka
#spacex
#kosmicznapropaganda
#kosmos
#technologia
#ciekawostki
i chyba (?) też trochę #tworczoscwlasna
_______________________________
Obserwuj tag #texasbocachica dla rzetelnych informacji o programie Starship, moich spekulacji technicznych oraz najświeższych wiadomości z Boca Chica – miejsca powstawania statku Starship i przyszłego "terminalu Ziemia-Mars"._
texas-holdem - Witam w 2021, roku Szczepionek i Starshipa;) 

Niedawno zapowiedział...

źródło: comment_1609544067Caf7bXpxvTx7QIwUgjCdM6.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Tego jeszcze nie ma na Substacku (dopiero utworzyłem konto, screen wyżej to wstępny draft), ale już teraz możesz zaplusować tego posta, by zostać indywidualnie zawołanym, gdy tylko się pojawi. (jeśli już jesteś na mojej liście wołania, to... i tak możesz zaplusować;) – nie jest dla mnie problemem odfiltrować duplikaty).


@texas-holdem: Dałem plusa, ale mnie nie wołaj i sugeruję, żeby wołać plusujących pierwszy komentarz. Plusuje się treść wpisu, nie wołanie.
  • Odpowiedz
@JoBackManhorse: Wątpię czy to było "niedopatrzenie", raczej świadome pominięcie problemu. W przypadku Kesslera dlatego, że jednak szansa jest bardzo mała (i pewnie uznali, że pomijalnie mała), a w przypadku "zanieczyszczenia światłem" (choć ten termin stosowany jest raczej do łun od miast, ale Tobie, jak rozumiem, chodzi o Starlinki na niebie) zwyczajnie nie docenili, jaki społeczność astronomiczna może robić problem z konieczności uwzględniania trajektorii satelitów w obserwacjach:P Zamiast się cieszyć, że
  • Odpowiedz
@pablo397: W pierwszej kolejności trzeba zrozumieć, co właściwie jest problemem oraz co to znaczy "rozwiązać go" w tym przypadku – a jestem przekonany, że dla większości ludzi, którzy zetknęli się ze sformułowaniem "promieniowanie kosmiczne", to nie jest w pełni jasne. Temu właśnie będzie poświęcony pierwszy artykuł na Substack.
  • Odpowiedz