Wpis z mikrobloga

Na wykresie siła nabywcza średniej płacy brutto oszacowana na podstawie współczynników konwersji PPP dla PKB i inflacji CPI w USA. Dane eliminują wpływ inflacji i różnic cen między państwami. Nie są one w 100% prawidłowe i porównywalne, ale wystarczą do weryfikacji poglądu, jak to Polacy zostali przekształceni w tanią siłę roboczą przez Krzyżaków i Balcerowicza w sytuacji gdy w 1990 r. siła nabywcza w Polsce stanowiła 35% Włoch, a w 2018 doszła do poziomu 80% Włoch. Nie jest to prognoza, że Polska dogoni Włochy, a jedynie przedstawienie tego co było do tej pory.

#ekonomia #gospodarka #statystyka #rafalinski
Raf_Alinski - Na wykresie siła nabywcza średniej płacy brutto oszacowana na podstawie...

źródło: comment_16093637428FYFZY76wBKDqMLfzrEdFA.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
@siona: a co to za argument?! To może wyrzućmy z porównania Włochy, bo przecież ich północ i południe to przepaść, tak samo jak pas rdzy w USA. Tak trudno zaakceptować fakty? Chiny to już nie te bidoki co 30 lat temu
  • Odpowiedz
@tomplamka: i tak i nie
włoska przepaść to powiedzmy 1/3 różnicy, chińska to pewnie rząd wielkości...

BTW
komuś kto tam nigdy nie był naprawdę trudno to zrozumieć! to jest świat tak innych wartości i tak innego postrzegania, że naprawdę ciężko to naszymi ramami to spiąć
  • Odpowiedz
To ja jednak poproszę o wykres siły pomniejszonej o podatki, czyli średniej płacy NETTO.


@bombel321: jeszcze lepiej wygląda zapewne wykres siły nabywczej kwoty, która pozostaje po opłaceniu niezbędnych wydatków! to mogło by dopiero zszokować! W Polsce w stosunku do zarobków wydajemy bardzo dużo na potrzeby bytowe.
  • Odpowiedz
widać, że nie analiza statystyczna jednak jest ci obca :P


@siona: Jak jesteś taki specjalista, to powiedz, jak w takim razie poprawnie przedstawić te dane zaagregowane dla całego kraju?
  • Odpowiedz
Nie są one w 100% prawidłowe i porównywalne, ale wystarczą do weryfikacji poglądu, jak to Polacy zostali przekształceni w tanią siłę roboczą przez Krzyżaków i Balcerowicza w sytuacji gdy w 1990 r. siła nabywcza w Polsce stanowiła 35% Włoch, a w 2018 doszła do poziomu 80% Włoch


@Raf_Alinski: Dla Niemców tak jest i będzie więc to w żaden sposób nie obala tego co powiedział ten Pan w tamtym znalezisku.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: Ciekawe na wykresie jest to, ze Rosja zaczela doganiac Polske okolo 2006-2007 roku, a przeciez to Polska w 2004 przystapila do UE. Wogole, w porownianiu z Rosja Polska jej nie ucieka. Wiec Putinizm, korupcja i oligarchia jest ekwiwalentna do rynku UE?
  • Odpowiedz
@ediz4: Zabierają podobnie procentowo, czy zabierają podobne w wartościach bezwzględnych?
Czy dół wykresu można odciąć o niezbędne wydatki na przeżycie?
Wtedy dopiero będzie widać "bogactwo" czyli ten nadmiar gotówki.

Dwie podobne hipotetyczne sytuacje.

Kraj A:
7000 brutto
"podatki podobne", około 1500
zostaje 5500
koszty życia 4000
zostaje 1500

Polska:
5000 brutto
3500 netto
koszty życia (mieszkanie, jedzenie,niezbędne media i środki do życia): 3000
Zostaje pięć stów. Szaleństwo i rozpasanie.

Czyli w
  • Odpowiedz
@bajzelwdomu: ma to zwiazek z rekordowymi cenami ropy. Mozesz sobie to zobaczyc dla wszystkich krajow z tego zyjacych nie tylko Rosji jak Kazachstan czy Azerbejdzan a nawet Bialorusi ktora eksportuje rosyjska.
  • Odpowiedz
@a-lexis: Czechy przez cały XIX i XX wiek były bogatsze i lepiej rozwinięte od Polski, mam wrażenie, że ostatnie 30 lat wykorzystali jeszcze gorzej niż Polska, bo Zachodu nie dogonili, a nam udało się zbliżyć do nich. Mój dziadek na przełomie lat 60. i 70. pracował w Czechach, odwiedzała go tam babka, zawsze wspominali, że kraj lepiej rozwinięty, sklepy znacznie lepiej zaopatrzone, fajne gospody, ogólnie porządek i gospodarność. A babunia z
  • Odpowiedz