Wpis z mikrobloga

Na wykresie siła nabywcza średniej płacy brutto oszacowana na podstawie współczynników konwersji PPP dla PKB i inflacji CPI w USA. Dane eliminują wpływ inflacji i różnic cen między państwami. Nie są one w 100% prawidłowe i porównywalne, ale wystarczą do weryfikacji poglądu, jak to Polacy zostali przekształceni w tanią siłę roboczą przez Krzyżaków i Balcerowicza w sytuacji gdy w 1990 r. siła nabywcza w Polsce stanowiła 35% Włoch, a w 2018 doszła do poziomu 80% Włoch. Nie jest to prognoza, że Polska dogoni Włochy, a jedynie przedstawienie tego co było do tej pory.

#ekonomia #gospodarka #statystyka #rafalinski
Raf_Alinski - Na wykresie siła nabywcza średniej płacy brutto oszacowana na podstawie...

źródło: comment_16093637428FYFZY76wBKDqMLfzrEdFA.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
@a-lexis: z takimi porównaniami też jest ciężko. Czechy to mały kraj i siłą rzeczy będzie bogatszy, bo wszystko wokół Pragi będzie bogate. U nas rejon wokół Warszawy, Poznania, Krakowa itd. też jest bogaty, ale średnią mocno zaniża Podlasie i podobne rejony.
  • Odpowiedz
taa i my przewyższamy Czechów??


@a-lexis: w bardzo wielu aspektach. Co prawda startowali po transformacji z niemal 2 razy wyższego pułapu niż my, ale ile byśmy nie narzekali, mamy po prostu... lepsze rządy.
  • Odpowiedz
Z tego wykresu wynika że Chiny prą do przodu. To już nie jest praca za miskę ryżu. Zresztą od jakiegoś czasu mówi się o popycie wewnętrznym w Chinach.
  • Odpowiedz
No dobra, a gdzie uwzględnienie spadku siły nabywczej zrzucanego z helikopterów dolara?


@dwaemu: to jest uwzględnione przez odjęcie inflacji. Stąd wykres jest w cenach stałych. Jajby inflacja nie była odjęta to nawet Włochom płacę by rosły na tym wykresie.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: tyle że aby ocenić czy jakaś siła robocza (tu Polska) jest takie czy droga, to trzeba patrzeć z perspektywy kupca (tu Niemiec), a więc należy patrzeć na nominalne płace w Polsce. One też rosną, ale są na duużo niższym poziomie niż 80% Włoch.

Tzn można być krajem taniej siły roboczej i relatywnie dostatnim.
  • Odpowiedz
Z tego wykresu wynika że Chiny prą do przodu. To już nie jest praca za miskę ryżu. Zresztą od jakiegoś czasu mówi się o popycie wewnętrznym w Chinach.


@Matador405: to mnie najbardziej w tym wykresie odrzuca.
chiny są zbyt zróżnicowane aby w tego tupu porównaniach je uwzględniać! to nie są rozbieżności jak u nas między miastem a wsią! to są rozbieżności trudne do wyobrażenia dla przeciętnego europejczyka. reasumując te wykres nic
  • Odpowiedz