Wpis z mikrobloga

Mirki, jest tutaj może ktoś z żółtodziobów, które zdecydowało się w 5-6 osobowej grupce na wypad w góry w zimie i nocowanie poza schroniskami? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ma ktoś może jakiś poradnik na ten temat o sprzęcie itd? Interesuje mnie okres lutego, więc środek zimy, sprzętu będzie pewnie sporo. Mamy mieć dwóch weteranów, ale szukam jakichś źródeł, żeby się podszkolić ile sprzętu bym potrzebował, na co zwracać uwagę, gdzie najlepiej nocować, w czym itd. Oczywiście celujemy w miejsca niedaleko schronisk, żeby się ewentualnie mieć gdzie ewakuować w nocy. Szukam wszystkich dobrych źródeł na ten temat. Dokładne miejsce nie jest znane. Wiem, że w Polsce nocowanie poza wyznaczonymi miejscami jest nielegalne (jeśli ktoś Cię znajdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), ale jak jest u naszych bliskich sąsiadów w praktyce?
#zima #gory #trekking #turystyka #podroze #bushcraft
  • 12
@r4do5: Nie pytam jaki to pomysł, podzieliłem się zarysem, że robimy to z osobami, które tak robiły nie raz i w niedalekiej odległości od schroniska, żeby się mieć gdzie ewakuować. Jeśli nie masz nic do powiedzenia w temacie, to dziękuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@r4do5: Chyba nawet nie wysiliłeś się z przeczytaniem tego, że idę z ludźmi, którzy nie raz nocowali w zimie w górach i wiedzą z czym się to wiąże... Nie mój problem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Rookie34: jeżeli pytasz tutaj o to jaki sprzęt masz zabrać, na co uważać to najpierw napisz ludziom jakie informacje otrzymałeś od tych weteranów. Oni w pierwszej kolejności powinni zrobić ci listę byś kupił wszystko, a dwa miesiące to mało czasu. A jeżeli ty pytasz sam to może być grubo.
Wiem, że w Polsce nocowanie poza wyznaczonymi miejscami jest nielegalne (jeśli ktoś Cię znajdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), ale jak jest u naszych bliskich sąsiadów w praktyce?


@Rookie34: nie do końca jak piszesz w Parkach Narodowych, Rezerwatach nie możesz, a po za nimi nie jest to zabronione. Jak u sąsiadów ? To zależy, których np. na Ukrainie to pełna dowolność, Słowacja, Czechy to jak u nas.
@Rookie34: Nocowanie w Polsce poza miejscami wyznaczonymi jest nielegalne. Jeśli ktoś ma wątpliwości - polecam ustawę o lasach. Jeśli chcecie spędzić w górach w śniegu kilka nocek, to potrzebujecie albo sensownych namiotów, albo hamaków. Do tego koniecznie izolacja - maty z wysokim R, ewentualnie dobre podpinki pod hamak. O dobrym śpiworze oczywiście też musisz pamiętać.
Określ co masz ze sprzętu, jakie to konkretnie okolice i jaki masz budżet.
@Rookie34: największy wydatek to śpiwór. Resztę można jakoś wydziadzować. Spędziłem trochę nocy w górach w namiocie za 100zł, główne ryzyko to wiatr. Jak masz badziewny namiot to unikaj miejsc eksponowanych, naucz się go porządnie rozkładać i naciągać. Można dodatkowo doizolować podłogę. Cały czas będziesz miał problem z wilgocią, trzeba bardzo uważać na śpiwór. Co do sprzętu to dużo zalezy od chwilowych warunków. Jeśli będzie śnieżna zima to wyprawa na pierszą polanę