Wpis z mikrobloga

Zacznij może od tego, że Musk oraz każdy jego manager ma ograniczone zasoby atencji oraz minut w dobie


@texas-holdem: no właśnie! Brak talentu. Wąskim gardłem jest geniusz Musk a nie brak pieniędzy

i teraz Ty mówisz, że [Bezos] mógłby przecież pompować środki w 10 koncepcji rakiet


@texas-holdem: no właśnie mówię dokładnie coś odwrotnego. Nie, nie mógłby, bo wąskim gardłem nie są pieniądze tylko brak odpowiedniego personelu. Dlatego nie ważne czy
  • Odpowiedz
Nie, nie mógłby, bo wąskim gardłem nie są pieniądze tylko brak odpowiedniego personelu.


@gatineau: Tobie się na serio wydaje, że nie dałoby się znaleźć na świecie (tylko błagam, nie pisz znowu o restrykcjach rządu USA, to jest pseudo-problem, Bezos mógłby równie dobrze zarejestrować firmy rekrutujące na każdym kontynencie i te "niezależne zespoły" mogłyby pracować lokalnie, gdyby tylko robienie rakiet wg 10 koncepcji równolegle miało choć cień sensu) wystarczającej liczby menedżerów i
  • Odpowiedz
Tobie się na serio wydaje, że nie dałoby się znaleźć na świecie (...)


@texas-holdem: tak, przynajmniej nie w rozsądnym czasie (rozsądnym = krótszym niż pokolenie)

A powiedz mi, tak z ciekawości, dlaczego Chiny (...)


@texas-holdem: bo nie ma wystarczającej ilości odpowiedniej kadry żeby było to efektywne, czytasz w ogóle co piszę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(Plus brakuje woli, wola też jest potrzebna)

A tak teraz pomyślałem
  • Odpowiedz
i te "niezależne zespoły" mogłyby pracować lokalnie


@texas-holdem: nie mogłyby, Rocket engineering jest dość ograniczony jeżeli chodzi o miejsca w których może się znaleźć (ocean, blisko równika) a same amerykańskie restrykcje mają światową jurysdykcję

Naprawdę myślisz że żeby obejść amerykańskie prawo o zakazie eksportu broni za granicę wystarczy uruchomić spółkę córkę za granicą? To takie proste, że też debile na to nie wpadli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@gatineau: Po pierwsze, "wystarczająca ilość odpowiedniej kadry" to problem-widmo, który sobie wykreowałeś na potrzeby udowadniania własnej tezy, lecz bez szans na jakieś liczbowe potwierdzenie jego istnienia w praktyce. Np. w program Apollo angażowane były (z propagandowych przyczyn) wręcz "nieracjonalne" środki i na pewno NASA nie mogła narzekać na brak chętnych do pracy, a jakoś nie powstawało równolegle kilka alternatywnych dla Saturna rakiet. Ponieważ to kompletnie nie ma sensu. Przyjmij to po
  • Odpowiedz
@texas-holdem: cieszy w sumie zawsze cywilizowana dyskusja ale kręcimy się trochę w kółko więc dziękuję za zdanie przeciwne ale swojego nadal nie zmieniam :)

Wewnętrzna konkurencja i równoległe R&D w obrębie tego samego kapitału to standard w tym biznesie, aczkolwiek na różnych poziomach. Nie jestem nawet przekonany czy tu:

Moderna nie pracowała nad 10 różnymi koncepcjami szczepionek jednocześnie, Pfizer też nie.


masz rację, nie zdziwię się jeżeli wewnętrznie Moderna i Pfizer
  • Odpowiedz
@texas-holdem: btw akurat mi migło jak dzisiaj czytałem artykuł o Starship na everyday astronaut I mi się przypomniała ta nasza dyskusja

https://everydayastronaut.com/starship-sn9-12-5-kilometer-flight/amp/

While testing Starhopper, SpaceX also began constructing its first of two full-scale prototype vehicles: MK1 in Boca Chica and MK2 in Cocoa, Florida. Elon Musk announced on Twitter that the teams at each facility were in a race to orbit. Each team constructed the vehicles using their own techniques,
  • Odpowiedz
@gatineau: No i zwróć uwagę, że oba te zespoły pracowały nad tą samą rakietą, nie nad dwoma różnymi projektami.

dlaczego Elon miał 2 a nie 3 teamy pracujące nad prototypami Starship?


Powód jest niezwykle prozaiczny – po prostu miejscówka w Boca była dopiero co wybrana jako ta docelowa, więc i tak trzeba tam było "przekwaterować" część personelu, a w Cocoa prace już trwały, wiec nie było sensu ich z dnia na
  • Odpowiedz