Wpis z mikrobloga

zawsze w głowie bawi mnie, gdy ktoś mówi, że macbooki są lepsze, dlatego ze kosztują 15k.
mój drugi (pierwszego ceny nie znam) komputer kosztował 13mln złotych. co ciekawe czarno-biała drukarka 24-igłowa do niego kosztowała 14mln. monitor miał bursztynowy ekran (monochromatyczny) no i luksus tamtych czasów - kieszeń na dysk i myszka! system operacyjny zas nie przyjmował polskich znaków.

oba sprzęty sprzedawane były przez pierwszego polskiego technologicznego jednorożca czyli firmę Optimus (wtedy jeszcze w ich głównej siedzibie w Nowym Sączu). i tu mała ciekawostka - wtedy właściwie wszystkie komputery to były składaki. Optimus nie miał żadnej linii produkcyjnej - kupowali podzespoły i składali, albo gotowe produkty i ometkowywali (jak z drukarki zeszła naklejka Optimus pojawiał się dumny napis Seikosha).

a iPhone jako najlepsze i najdroższe telefony? telefon ze zdjęcia był w momencie zakupu wartości luksusowego na tamte czasy Poloneza (początki lat '90). ale technologia poszla do przodu.

#technologia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #czasmaszyn #wspomnienia

zgodnie z wczesniejsza zapowiedzia nie wolam wiecej. zainteresowanych zapraszam na suba na #czasmaszyn
dominos-will-fall - zawsze w głowie bawi mnie, gdy ktoś mówi, że macbooki są lepsze, ...

źródło: comment_1608896629ez7zcXKup1bIkkIrg1LjPh.jpg

Pobierz
  • 34
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dominos-will-fall: kieszen na dysk? Obstawiam rok 1993 lub 94. nagrywarka cd z predkoscia zapisu x1 kosztowala dwa miliony wtedy. Wydaje mi sie ze cos pomyliles cene. Komputer wtedy kolo 40 "baniek" kosztowal. A moze to ja juz cos myle. Stary juz jestem :)
@brudny: jezeli sie nie myle - '92.
to o czym mowisz to byl chyba 90. i czasy pierwszego komputera (czego nie pamietam absolutnie, wiem ze byl i wiem ze costam klikalem ale bylem za malym gnojem). co ciekawe ceny o ktorych mowisz byly takie ze wzgledu na mega drogie ceny dyskow twardych. dlatego instytucje (nawet banki) kupowaly 1-2 komputery z dyskiem a reszte bez, z samym floppy
@dominos-will-fall To nie piszesz z piwnicy?! ( ͡° ͜ʖ ͡°)- Czekam z niecierpliwością. Chcę porównać ze starą Motorolą, co prawda dużo młodszą, ale też niemałą. Zobaczyć jak ten postęp technologiczny szybko okrajał na rozmiarze

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dominos-will-fall: w 92 juz dosyc popularne byly dyski 20 a nawet 40 MB :)
Popularny tez byl program Doublespace ktorym mozna bylo "podwoic" wielkosc dysku jednak ich stabilnosc pozostawiala wiele do zyczenia. To byl moment gdy pojemnosc dyskow zaczela rosnac a ceny staly sie bardziej ludzkie. W 94-95 juz mocno popularne byly dyski z #!$%@? 750-840MB :)
@brudny: ten komputer mial dysk 80MB. wiec albo 92 albo 93.
o tych dyskietkach wlasnie pisalem :D wyprzedziles mnie notyfikacja. wiec o floppy nie napisze ;)

za to wczesniej dalo sie robic podobnie z duzymi dyskietkami. dlatego, ze producenci wykorzystywali tylko jedna strone do zapisu danych, a w sumie nie bylo problemu, zeby skorzystac z obu (byly do tego nawet specjalne dziurkacze - moze gdzies go znajde, ktore pomagaly Ci pozycjonowac
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dominos-will-fall: twardo obstawiam 93.
W 92 twardy dysk to byl luksus na ktory malo kogo bylo stac. Test Drive I odpalalo sie na PC z dyskietek czesto 5,25` jeszcze :)
Do gier to wogole Amiga 500 i 600 rzadzila wtedy.
Calkiem dobrze pamietam te czasy bo z kumplem handlowalismy wtedy w poznaniu na gieldzie na matejki co niedziele :)
Kiedys to byly czasy :))
@dominos-will-fall: masz racje. lekcje informatyki to jest dzisiaj smiech. wiem bo moj syn konczy technikum wlasnie informatyczne. jak mi pokazal testy z ktorych uczyli sie na egzamin zawodowy to juz wogole byla porazka :) (test ktory w 2 godziny trzeba bylo napisac na 50% chyba minumum zeby zdac czy jakos tak rozpykalem w 15 minut na osiemdziesiat kilka procent mimo ze komputery dzisiaj juz tylko hobbystycznie). pomine milczeniem praktyki zawodowe ktore