Wpis z mikrobloga

tak, tak i tak, ale mam go dopiero parę tygodni i nie mam wprawy, może coś źle zrobiłam :(


@shellycat: ale dokarmiałaś go w między czasie? Mi trzyma maks 2 do 3 tygodniu w lodówce jak nie karmie. Może zdechł z głodu?
@shellycat: To świeży zakwas? Te kolonie trochę wyglądają na bakterie mlekowe, może to to? Zamieszaj je, dożyw jeszcze raz i zobacz co z tego wyjdzie :D
To mogą być też "drożdże kahma" i one też są produktem laktofermentacji.
Spróbuj oderwać którąś z tych kolonii i zobacz czy są takie niteczki wgłąb, wtedy na 100% pleśń. Albo dożyw jeszcze raz i zobacz czy zmienią kolor.
@WhiskyRomeo
@PolishDoomer co 6-7 dni dokarmiany, ale dopiero chyba 4 razy. Kupiłam z allegro, sprzedający pisał że to wieloletni zakwas. Był w super kondycji. Możliwe że jak coś innego mi w lodówce spleśniało to zakwas przykryty ściereczką się zakaził?
Sprawdzę na necie tą laktofermentacje i dozywię jeszcze raz dzięki za trop
@shellycat: Z tymi wieloletnimi zakwasami że niby lepiej smakują to mit. Drożdże bardzo szybko się mnożą i zakwasy osiągają plateau po pewnym czasie. Kilkumiesięczny starter będzie smakował tak samo jak 20 letni. Zrób zakwas samemu w domu i po paru tygodniach generalnie przestanie zmieniać zapach, jeśli będziesz ciągle stosować tą samą technikę tj, mąkę, temperaturę, czas dokarmiania. Ja osobiście nie kupiłbym od kogoś zakwasu :)
@MysteryMe: od początku używam tylko metalowych łyżek i nic się nie dzieje. Ba, uważam ze są bardziej sterylne niż drewniane sztućce. Nie powinno się przechowywać zakwasu w metalowych miskach czy pojemnikach