Wpis z mikrobloga

Tak to będzie wyglądało, mniej więcej, o ile tylko uda mi się to polutować.
Blacha ma ledwie 0.5 mm, w rogu poszło bez niespodzianek ale w środku - za nic w świecie. 30W z lutownicy JBC plus pełną moc lutoli i po 3 minutach wszystko w koło jest gorące ale cyna sie nie topi. Muszę zbudować preheat żeby to wykonać.
Chyba, że macie jakieś pomysły?
Wziąłem też miedzianą sztabie i nagrzałem ją nad kuchenką gazową ale nic to nie dało.
Mam problem.
#indukcyjny #elektronika
A.....k - Tak to będzie wyglądało, mniej więcej, o ile tylko uda mi się to polutować....

źródło: comment_16083298814MlkZU8DUJlZOi2VOv6Dsn.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@Analityk: Co prawda nie do końca rozumiem co chcesz uzyskać - ale: Jezeli nie masz wystarczająco wydajnego źródła ciepła - to ...może zaizoluj termicznie (np. włóknem mionralnym jak rokwool do ociepleń) ten rejon, którego nie lutujesz? Przestanie ci uciekać, "wylewać się" energia cieplna.
  • Odpowiedz
@bialy100k: tu próbowałem poradzić sobie kartonem jako izolatorem ale to nadal za mało. Nie chciałbym też niepotrzebnie smażyć wszystkich kondensatorów więc lepsze bedzie punktowe źródło ciepła ale oczywiście użyje możliwie najlepszej izolacji jaką znajde.
@Jarek_P: a jakntym palnikiem mam nie spalić elementów? Chcę zbudować baterię kondensatorow, po obu stronach będzie blacha (a w środku wentylator zrobi przewiew). Do cewki z rury zrobiłem zlaczki i podlacze to wszystko razem właśnie tą
  • Odpowiedz
@TheDuck: wcale nie dużo. Każdy ma 470nF. W sumie to raptem około 18uF. Rezonans z cewką maja przy 55 kHz. Jeszcze troche można dołożyć.
W ogóle to mozna kupić specjalne kondensatory do pieców Indukcyjnych niestety kosztują po kikla k pln za sztukę.
  • Odpowiedz
@Tymian: Nie ma szans, żaden hot air tu nie zaradzi, to jeszcze gorsze rozwiązanie od 30W lutownicy.

@Analityk Zdecydowanie niewielki palnik, jak wyżej, albo palnikowa zapalniczka, tylko odsunął bym ten kondensator od blachy chociaż na 5mm i osłonił folią aluminiową bo inaczej jego stan skupienia zmieni się na płynny. Generalnie blacha miedziana jest spoko ale niestety ze względu na przewodność cieplną najbardziej upierdliwa, trzeba było kupić 2 metry drutu 6mm2 i
  • Odpowiedz
@TheDuck: wiem ale ze względu na efekt naskórkowy nie mogę tak zrobić. Prądy o tej częstotliwości wnikają w miedź na około 0.3 mm. Zatem stosowanie czegokolwiek grubszego niż te 0.6mm mija się z sensem a dodatkowo wzmaga indukcyjnosc rozproszenia.
Muszę to jakoś wymyślić, im więcej sugestii tym lepiej.
  • Odpowiedz