Wszystko
Najnowsze
Archiwum
4
Pociąg na kołach po szynach, ale z napędem magnetycznym

Trwają próby ulepszenia tradycyjnej konstrukcji pociągów. Pojawiają się rozwiązania utrzymujące kompatybilność z obecną infrastrukturą kolejową.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
Komentarz usunięty przez autora
i masę kuchenek 2 polowych os sencora seria SPC 4001/4201/4601
O co chodzi - o sterowanie tranzystorami w czasie zwarcia na wzbudniku - normalnie tranzystory szlag by trafił. Tu z nieocenioną pomocą przychodzi przekładnik prądowy (taki transformator na odcinku przewodu łączącego baterię kondensatorów ze wzbudnikiem - formalnie są to 2 zwoje (1+1) drutu na dławiku (rdzeniu toroidalnym) nasuniętym na rurę wzbudnika) - widać

- 0
"Great doubt the charge is 2000W 50A! When powered 44 v current about 8a in idle mode, when heated by 8mm metal rod, current about 15A. After about 25 seconds the smoke from the unwashed flux on the board went. Began to burn the foil on one of the minus tracks in the location of the bend. Transistor radiators from the Power
- 1
Co do wszelkich projektów ładnych na PCB -
źródło: comment_1611448410tEQewq2gt7jqgQ3JRFjTeY.jpg
Pobierz- 0
@kk87ko0: to nie jest polmostek.
działa, jak się to poruszy - po załączeniu prądu głównego (u mnie zasilanie driverów (oraz pomp i wiatraków) jest osobne i ma 12V, komparator sprzężenia zwrotnego jest zasilany z 3.3V) na niewielką wartość (3-4A) trzeba zewrzeć jedno (zawsze to samo) wejście sterownika MOSFET do masy, w ten sposób układ startuje. Do rozwiązania w przyszłości.
Problemem pozostaje pik napięcia na drenach tranzystorów który sięga nawet 300V i trwa jakieś
źródło: comment_16114266061W3xqkcOEZeyBsGSGMf6A6.jpg
Pobierz- 0
Myślę, że mogę dać między driverem a bramkę rezystor np. 8R i szeregowo z nim diodę szotkiego w kierunku przewodzenia
@Analityk: od razu ubijesz mosfeta, w takim układzie, to on musi pracować 0/1 przy rozładowywaniu bramki, zacznie mu opór rosnąć i dymka puści.
#indukcyjny

A raczej fanty do chłodzenia pieca. Z tme przyjadą wentylatory oraz jedna ważna rzecz - ultra szybkie komparatory. Jeśli to nie rozwiąże problemu późnego przełączania tranzystorów to na pewno skróci ten czas o setki nanosekund a to powinno już wystarczyć do pracy.
@Wykopowy_Ekspert woda sika bardzo dobrze, opory nie są tak wielkie żeby tym się martwić. Dodam jeszcze później radiatory do zasilaczy, nich też się chlodzą wodą.
#indukcyjny
źródło: comment_1611098997zg0fQCH1oNJJRkV1xSGZ2Y.jpg
Pobierz- 1
@wypokowy_expert
- 0
nie ma dowodów;
czekam na komparatory/drivery (rs422 zamiast komparatorów) żeby skrócić czas przełączania tranzystorów;
start będzie odbywał się w etapach:
najpierw logika (ardunio ofc), później sterowanie driverami, później jak wszystko będzie ok (dodam "kiedyś" czujnik przepływu), później załączę główne zasilanie przez rezystor a na sam koniec załączę pełną moc - dopiero jak układ będzie w stanie rezonansu.
Tak na szybko to przy 20V układ pobrał 20A nagrzewając
Pytanie mam takie - czy da
źródło: comment_1610648157fjQQ0kW1ee3pVSM5Itd0iD.jpg
Pobierz- 2
Przebieg niebieski to napięcie na drenie jednego z tranzystorów a przebieg żółty to sygnał z przekładnika prądowego.
Tranzystory należy przełączać w momencie, w którym żółty przebieg przechodzi przez zero.
#indukcyjny
źródło: comment_1610225352iVb0Md5KtlOv0Hjz88H1Of.jpg
PobierzŻeby odpowiedzieć na to pytanie należy zadać je nieco inaczej:
ile razy w układzie LC w czasie trwania jednego cyklu pracy amplituda prądu lub napięcia osiąga wartość zero?
Jeśli odpowiedzieliście, że raz - no nie. Jeśli dwa - czasami.
Problemem okazuje się być określenie właściwego czasu (z dokładnością do ~200ns (w moim przypadku gdzie piec pracuje na 50kHz)) na załączenie klucza mocy. Zbyt wczesne załączenie tranzystora
źródło: comment_16101416526NfE5kvhQGNRRlK31CaPz2.jpg
Pobierz- 0
źródło: comment_16101423908NieXTnsWJvFnkMdp5SyeP.jpg
PobierzTrzeba zrobić ten układ analogowym żeby śledził napięcie na drenach i przełączał tranzystory w odpowiednim momencie. Układ ze stałym czasem przełączania jakotako działa ale te ułamki mikrosekund mają znaczenie.
źródło: comment_1609699752CiyQFZseFyHTeOPlMc0K20.jpg
Pobierz#elektronika
źródło: comment_1609677301ASXyX0lv3idZWnQhi3aZsB.jpg
PobierzLiteratura do poduchy.
#elektronika #indukcyjny
Blacha ma ledwie 0.5 mm, w rogu poszło bez niespodzianek ale w środku - za nic w świecie. 30W z lutownicy JBC plus pełną moc lutoli i po 3 minutach wszystko w koło jest gorące ale cyna sie nie topi. Muszę zbudować preheat żeby to wykonać.
Chyba, że macie jakieś pomysły?
Wziąłem też miedzianą sztabie i nagrzałem ją
źródło: comment_16083298814MlkZU8DUJlZOi2VOv6Dsn.jpg
Pobierz- 3
źródło: comment_16083302711pmAJSCnNi8Kjh6D1eOQUN.jpg
Pobierz- 2
- 0
Po wpisem nie mogę odpowiadać więc napiszę w tagu.
czyli podnieść częstotliwość.
@Analityk: Przecież to zależy od tego co chcesz osiągnąć, wysokie częstotliwości na wyjściu służą do hartowania powierzchniowego. Dla takiej miedzi głębokość wnikania pola magnetycznego dla 60Hz to 8,61mm, a dla 1MHz tylko 0,067mm
Jak rozgrzeje stal z zewnątrz do punktu Curie to nagle zacznie się nagrzewać w głębszych warstwach.
źródło: comment_1607989011Gd3vytDEL0o7ikgGBbBfcN.jpg
Pobierz- 0
A o punkcie Curie to polecam przeczytać rozdział 6. Wsady ferromagnetyczne o nieliniowej charakterystyce magnesowania w polu elektromagnetycznym z książki Elektrotermia, Mieczysław Hering
Zastanawiałem się czy podwyższać natężenie strumienia magnetycznego w cewce czy zamiast tego zwiększyć szybkość jego zmian, czyli podnieść częstotliwość.
Podniosę częstotliwość. Dlaczego?
Ze wzorów na dobroć wynika wprost przeciwnie. Duże F zmniejsza dobroć. Zwiększając częstotliwość z 10 kHz do 50 kHz zmniejszę dobroć pięć razy. Za to postawiłem sobie pytanie: jak nagrzać miedź? metal nieżelazny, nie będący ferromagnetykiem? Myślę tak:
w miedzi indukują się tylko i wyłącznie
pierwsze co mi przychodzi do głowy to że połączenie pojemności, czasu oraz mocy to szybka śmierć dla tranzystora oraz wszystkich elementów mocy ale co ja się tam znam
delikatnie i małymi krokami rób zmiany











Baseus 15W Wireless Charger Car Mount
Cena z VAT: 23,05 $
Link ---> Na moim FB. Adres w profilu.
Darmowa wysyłka z polskiego magazynu. 3 dniowa dostawa.
#duxrm
źródło: comment_1651037905k7i4xLi45VHKGKwLHj81TO.jpg
Pobierz