Wpis z mikrobloga

mózg umiera i się rozkłada. Koniec.


@panKrzysztofKrawczyk: Dwie pozostałe koncepcje to:
- Wielki Programista i Administrator Wszechświata robi Save naszego umysłu a kiedyś odbuduje Nasze ciało i wgra save.
- Sami jesteśmy Wielkim Programistą Wszechświata, budzimy się ze snu ew. śni nam się coś innego

Jest jeszcze "Plan Q" ale to dłuższa opowieść
  • Odpowiedz
@wojna_idei: ciekawe i dobry materiał, ale - jak zwykle - mam kilka zastrzeżeń :)

Po pierwsze, herezja powszechnego zbawienia. Jezus Chrystus na łamach pisma Świętego niejednokrotnie powtarzał, że piekło istnieje i że wielu do niego trafi. Piekło w Nowym Testamencie jest na przykład opisane w opowieści o bogaczu i Łazarzu i wcale nie jest ono puste.
Także wielu świętych i mistyków miało wizje piekła i także w tych wizjach nie było ono puste. Bajki o pustym piekle są bardzo szkodliwe, bo dają katolikom, a także niewierzącym pretekst do tego żeby się nie starać o swoje zbawienie. Idea pustego piekła powstała całkiem niedawno, na fali zmian po Doborze Watykańskim II, przez 2000 lat katolicyzmu nikt nawet nawet nie wpadł na taki pomysł.

Tutaj płynnie przechodzimy do drugiej uwagi. To prawda, że żadnym czynem nie możemy sobie na zbawienie zasłużyć, ale z drugiej strony musimy z łaską bożą współpracować. Trzeba tutaj odróżnić zasługę, od aktu współpracy z łaską. Współpraca z łaską sama w sobie nie jest zasługą, ale bez tej współpracy, nie skorzystamy z
  • Odpowiedz
  • 1
@wojna_idei Bardzo szanuję twoją pracę, zwłaszcza w tematach politycznych i gospodarczych, ale weź poprawkę na to, że wykop to nie forum teologiczne, i takie treści raczej nie mają tu zbyt dużego sensu, a tym bardziej szans na przebicie się ;)
  • Odpowiedz
@wojna_idei: hej, a orientujesz się może jak z perspektywy katolickiej wygląda kwestia stanu duszy przed narodzinami? Bo wielokrotnie słyszałem opowieści w stylu "zanim mama cię urodziła, byłeś jeszcze aniołkiem w niebie". Zawsze mnie zastanawiało czy to aby nie są jakieś herezje (z punktu widzenia katolicyzmu). A jeśli to prawda, to czy "niebo" przed narodzinami powinniśmy rozumieć tak samo jak "niebo" o którym mówisz w filmie?
  • Odpowiedz
Bajki o pustym piekle są bardzo szkodliwe, bo dają katolikom, a także niewierzącym pretekst do tego żeby się nie starać o swoje zbawienie.


@dendrofag: To chyba najbardziej odrzuca mnie w tej wierze. Nie rozumiem, jak można głosić że Bóg jest miłosierny, a z drugiej strony tworzy człowieka który może trafić na wieczne tortury do piekła. Dla katolików jest to normalne, ale analogiczna sytuacja, gdzie rodzic torturuje swoje dziecko bo to
  • Odpowiedz
@dendrofag nieco się mylisz Kolego. Teoria apokatastazy istnieje w chrześcijaństwie praktycznie od pierwszych wieków. Poruszał ją zarówno św. Grzegorz z Nyssy jak i Orygenes (tutaj spór, czy to naprawdę jego czy późniejsze dopiski). Ale sama idea nie wyrósłą po Vaticanum II. Dzisiaj w Polsce jednym z głównych myślicieli nad tą perspektywą jest ks. Hryniewicz jeśli się nie mylę. Nie ma również jednoznacznego i oficjalnego potępienia tej idei przez KK. Ale trzeba
  • Odpowiedz