Wpis z mikrobloga

@wojna_idei: ciekawe i dobry materiał, ale - jak zwykle - mam kilka zastrzeżeń :)

Po pierwsze, herezja powszechnego zbawienia. Jezus Chrystus na łamach pisma Świętego niejednokrotnie powtarzał, że piekło istnieje i że wielu do niego trafi. Piekło w Nowym Testamencie jest na przykład opisane w opowieści o bogaczu i Łazarzu i wcale nie jest ono puste.
Także wielu świętych i mistyków miało wizje piekła i także w tych wizjach nie było
@wojna_idei Bardzo szanuję twoją pracę, zwłaszcza w tematach politycznych i gospodarczych, ale weź poprawkę na to, że wykop to nie forum teologiczne, i takie treści raczej nie mają tu zbyt dużego sensu, a tym bardziej szans na przebicie się ;)
@wojna_idei: hej, a orientujesz się może jak z perspektywy katolickiej wygląda kwestia stanu duszy przed narodzinami? Bo wielokrotnie słyszałem opowieści w stylu "zanim mama cię urodziła, byłeś jeszcze aniołkiem w niebie". Zawsze mnie zastanawiało czy to aby nie są jakieś herezje (z punktu widzenia katolicyzmu). A jeśli to prawda, to czy "niebo" przed narodzinami powinniśmy rozumieć tak samo jak "niebo" o którym mówisz w filmie?
Bajki o pustym piekle są bardzo szkodliwe, bo dają katolikom, a także niewierzącym pretekst do tego żeby się nie starać o swoje zbawienie.


@dendrofag: To chyba najbardziej odrzuca mnie w tej wierze. Nie rozumiem, jak można głosić że Bóg jest miłosierny, a z drugiej strony tworzy człowieka który może trafić na wieczne tortury do piekła. Dla katolików jest to normalne, ale analogiczna sytuacja, gdzie rodzic torturuje swoje dziecko bo to było
@dendrofag nieco się mylisz Kolego. Teoria apokatastazy istnieje w chrześcijaństwie praktycznie od pierwszych wieków. Poruszał ją zarówno św. Grzegorz z Nyssy jak i Orygenes (tutaj spór, czy to naprawdę jego czy późniejsze dopiski). Ale sama idea nie wyrósłą po Vaticanum II. Dzisiaj w Polsce jednym z głównych myślicieli nad tą perspektywą jest ks. Hryniewicz jeśli się nie mylę. Nie ma również jednoznacznego i oficjalnego potępienia tej idei przez KK. Ale trzeba przyznać,