Wpis z mikrobloga

Czy w tym roku ostatni dzień na podatkowe czary-mary od zysków z giełdy to 28 grudnia? Oczywiście ja nie będę nic takiego robić bo jestem praworządnym obywatelem i chętnie oddam więcej na bombelki mając wirtualną stratę na portfelu!
#gielda
  • 20
  • Odpowiedz
@be_happy: mam artykuł akurat otwarty w karcie obok to przekopiuję co wyczytałem:

"Uwaga, odkupienie tuż po sprzedaży może budzić wątpliwości fiskusa

Warto jednak zauważyć, że od połowy 2016 roku inwestorzy stosujący tarczę żyją w lekkim niepokoju. 15 lipca 2016 roku znowelizowano ordynację podatkową i w art. 119a pojawił się zmieniony § 1. Który brzmi:

„Czynność dokonana przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem
  • Odpowiedz
@be_happy: Pewnie chodzi o cel tej transakcji czyli uniknięcie podatku. Pytanie czy wytłumaczenie typu "no miałem stratę, ale to bez znaczenia, chciałem się zwyczajnie pozbyć akcji moich 10 spółek i się pozbyłem, ale po minucie stwierdziłem, że jednak wolę je mieć i odkupiłem". Łatwiej wytłumaczyć kółko - no kupiłem bo wyceniałem akcje na 3zł. doszło do 3.1zł. i moim zdaniem to firma jest przewartościowana to sprzedałem, nie moja wina, że stało
  • Odpowiedz
@be_happy: Widzę przeczytałeś starą wersję postu przed edycją. Myślę, że kółko łatwiej wytłumaczyć np. no kupiłem za 3zł i sprzedałem za 3.1zł po 5 minutach bo moim zdaniem godziwa wycena to 3.05zł i za 3.1zł już jest przewartościowana, nie moja wina, że stało się to w 5 minut. Dla spadku też coś oczywistego można powiedzieć np. nagle spadła wartość spółki o 5%, przestraszyłem się, że stracę pieniądze na wymarzoną wycieczkę więc
  • Odpowiedz
@be_happy: Nie wiem bo tak aż nie dociekałem. Nawet jeśli dotychczas nikt nie oberwał to wyobrażam sobie sytuację gdzie jakiś PiS albo PiS bis szukający każdej złotówki rozkaże fiskusowi zatrudnić praktykanta, który napisze skrypt do przeszukania bazy danych transakcji giełdowych w celu wyszukania podejrzanych transakcji pod koniec roku podatkowego, które są "sztuczne" jak to zostało napisane w artykule i paragrafie. "Niezawisły" sąd wraz z ministerstwem finansów, KNFem i tak dalej wydadzą
  • Odpowiedz