Wpis z mikrobloga

Zmieniłem procesor tej samej generacji Intela - siódmej - z Pentium G4560 na i5 7500
BIOS wykrywa poprawnie procesor, ale podczas ładowania Windows zacina się na kręcącym kółku pod logiem

Podjęte próby:
- reset BIOS (zworka i bateria)
- update BIOS (na starym procesorze)
- odpinałem SSD (tutaj mam system na uefi) i zostawiałem sam HDD, odpalałem instalacje z pendrive - tak samo zacina się kółko pod logiem podczas wczytywania instalacji
- odpięte dyski i próba odpalenia linuxa, bootuje menu po którym mogę się poruszać ale po wyborze instalacji znak zachęty aby zostaje
Z tego co zaobserwowałem to jakby odcina zasilanie usb po zawieszeniu.
Jakieś pomysły, coś będzie z tego procesora?

Płyta Gigabyte B250M-DS3H, bios F9

#hardware #komputery #pcmasterrace
  • 33
@bialy13: Płyta niby powinna obsługiwać ten procesor już od wersji F1 biosu. Skoro na starym procesorze z tymi pamięciami wszystko śmiga, to obstawiałbym uszkodzony proc. Dla pewności musiałbyś go przetestować na jakiejś innej płycie.
@bialy13: coś masz nie tak w biosie ustawione, skoro płyta poprawnie rozpoznaje procesor, komputer staruje i możesz w biosie operować. Ta płyta ma tak w ogóle DualBIOS. Oba biosy masz identyczne?
Włóż nowego proca, zewrzyj zworkę, włącz komputer, odczekaj chwilę, wyjmij zworkę, włącz ponownie i przejdz do biosu. Wybierz opcję wczytania domyślnych parametrów. Skopiuj główny bios do biosu zapasowego. Zapisz i wyjdź. I zobacz czy wstanie.
@Defined:

- odpinałem SSD (tutaj mam system na uefi) i zostawiałem sam HDD, odpalałem instalacje z pendrive - tak samo zacina się kółko pod logiem podczas wczytywania instalacji
@bialy13: że pewnie jest niestabilny na fabrycznych zegarach. Najpewniej po prostu uszkodzony.

Teraz możesz się bawić i zwiększać częstotliwość o 100-200 MHz, trzymać stałe napięcie 1.1V i odpalić szybkiego benchmarka na przykład Cinebench R15. Możesz to robić w Xtreme tuning utility (XTU) intela tak żeby nie musieć co chwila uruchamiać na nowo kompa.

Zobaczysz do jakiej częstotliwości będzie się nie wysypywać.