Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do #programista15k o #cyberpunk2077 bo w internecie można znaleść dużą ilość głosów, że ta gra jest nienaprawialna. I nie mówię tutaj o bugach. Chodzi o AI npc, samochodów, fizykę jazdy czy konsekwencje w questach na grę. Wielu ludzi zwraca uwagę na to, że nawet jak w czasie rozgrywki dzwoni telefon, to nie ma możliwości odrzucenia rozmowy. Jakby w grze nie było żadnej losowości. Jest to prawda czy nie?

https://www.reddit.com/r/cyberpunkgame/comments/kbjuug/why_cyberpunk_is_not_fixable_by_a_programmer/
  • 12
Co do posta na Reddit: kłamstwo i częściowo bym się zgodził. Da się naprawić wszystko i nawet bywały przypadki ze robiło się Release gry, np AI całkowicie nie działało jak powinno i dopiero po jakimś czasie w patchu było to naprawione. Po prostu zrobiło się funkcjonalność ale przez inne błędy ona nie śmigała w 90% przypadków. Wszystkie rzeczy które wymieniłeś da się naprawić albo przepisać. Jak ktoś uważa inaczej to głównie dlatego
@yuio: grę można przepisać ale kto o zdrowych zmysłach to zrobi? XD poprawia najważniejsze bugi i tyle, na pewno nie poprawia ai i nie wprowadza dużych zmian w silniku bo to mogłoby #!$%@? całą grę.
Przepisanie np. zachowania NPC w trakcie walki lub tego jak działa policja to nie przepisanie gry a tylko niewielkiego fragmentu. I nie ma istotnej różnicy czy to zmiana w silniku czy skrypcie.

Kto to robi? Ktoś komu za to zapłacą.
@yuio: nie siedziałem w gamedevie ale gdyby to było takie proste to podejrzewam, że by to naprawili w Day One patchu. Osobiście wierzę, że silnik tej gry jest skopany i wbrew pozorom bardzo prymitywny. Tu robotę robią (tak jak w w3) "wyklikane" skrypty w misjach z ustawionymi ścieżkami. To są rzeczy jak w COD typu jeśli gracz jest w jakimś kwadracie to teleportuj postacie i odpal zachowanie x.

Ale dopisanie do
@iks_d3: nieprawda. Można naprawić takie bugi. Błędy animacji wychodzą przez jakąś dziurę w skrypcie albo błąd w drzewku animacji. Błędy samego ai i nawigacji npców to bardziej skomplikowany problem ale też da się poprawić... Pytanie nie jest CZY da się tylko ILE im to zajmie. To już zależy od konstrukcji gry a coś mi się zdaje że sama architektura została skopana najmocniej.
@buhubuhu: Wszystko można naprawić, ale jeśli silnik jest skopany to przepisanie gry na eu4 mogłoby być szybsze niż naprawienie tego całego bajzlu.

Nikt nie będzie kolejne 2-3 lata siedział żeby naprawić tę grę. Za duże koszta. Będą łatać max pół roku do roku i w międzyczasie albo robić w4 albo dlc/tryb sieciowy do cyberpunka.

Nie zdziwiłbym się jednak gdyby cyberpunk został porzucony, załatany do stanu jakieś użyteczności i tyle.
W pracy widzę, że naprawianie czegoś tak żeby nie popsuć innych rzeczy bywa do 2 nawet 3 razy dłuższe niż napisanie od nowa (jeśli znasz wymagania). A podejrzewam, że silnik jak sama gra są technicznie w opłakanym stanie z powodu dużego crunchu i piekła produkcyjnego.
@x134xvb: no zgadzam się z Tobą. Obaj nie wiemy jak wygląda silnik i jaki tam jest bajzel w kodzie. Może po prostu pewnymi elementami zajmowali się jacyś hindusi a teraz siądzie do tego jakiś doświadczony pan #!$%@? dev i naprawi w kilka dni... Trzeba mieć nadzieję i być dobrej myśli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@buhubuhu: ja niestety pracowałem w januszeksach i wiem jak to wygląda. Mieli jako taki silnik w wiedźminie 3, który pewnie już miał jakiś dług technologiczny ale dawał radę do 3 osobowej liniowej gry z otwartymi przestrzeniami. Zarząd i biznes, czyli najczęściej banda przygłupów, pomyślała sobie, że skoro nasz silnik jest taki zajebisty to wszystko można w nim zrobić xD I stwierdzili, że dobra robimy pierwszoosobowy shooter, z wysokimi budynkami, gęsto zaludnionym
@buhubuhu: Z resztą stary w cyberpunku, w silniku nie ma nawet zaimplementowanego telefonu, postać się obok ciebie teleportuje w miejscu w którym nie powinieneś go zauważyć i z tobą gada, a to dlatego że w2 i w3 to były gry fantasy i tam nie było potrzeby implementować komunikacji audio xD

i podejrzewam, że to jest tak zrobione bo zaimplementowanie tego do silnika byłoby zbyt czasochłonne. to sobie pomyślcie jak ten silnik