Wpis z mikrobloga

@Armo11: mam mocne podejrzenia, że to zdjęcie to bait (to czerwone wygląda na 99% jak zwyczajny miedziany przewód z krosówki telefonicznej albo z domofonowca, nie jak włókno światłowodu, włókno w życiu by się nie ułożyło tak, jak dolny odcinek tutaj), to w naturze zdarzają się lepsze kwiatki. Rozmawiałem z instalatorami, którzy przyszli spawać światłowód u mnie w domu, pogadaliśmy sobie jak fachowiec z fachowcem m.in. na temat ciekawych usterek. Jak się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: dokładnie, dawno temu jak pracowałem instalując internet, to takie złączki się używało, wkładało się dwie żyły przeciętego przewodu czy przewodu do przedłużenia, wciskało się ten metalowy środek i żel rozlewał się w środku
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@WolfSky: ja pamiętam że spawanie, to było wyjęcie 2 żył do połączenia, włożeniu ich w specjalne uchwyty w walizce do spawania, 20s i gotowe, trzeba było tylko sprawdzić wynik pomiaru czy zadowalający i już
@WolfSky: bo teraz, jak już są automatyczne spawarki, to szkolenie w zasadzie sprowadza się do pokazania, jak włókno "zarobić" do spawania i jak obsługiwać spawarkę (czyli gdzie wetkknąć włókna i gdzie włączyć). A pamiętam (mniej więcej sprzed 15-20 lat) jak to wyglądało kiedyś, to wtedy to faktycznie była wyższa szkoła jazdy, całe ustawianie włókien względem siebie odbywało się w zasadzie ręcznie, pod mikroskopem, z równoczesnym pomiarem parametrów. A znajomy światłowodowiec opowiadał
przecież dobrze jest zrobione. To specjalny żel światłowodowy w środku złączki jest.


@energetyk2: jak to działa? Światło po wyjściu z pierwszego przewodu skręca w tym żelu dwa razy pod katem 90 stopni, żeby trafić do włókna w drugim przewodzie?

Pytam z ciekawości, bo nie widziałem wcześniej takiej złączki i chyba źle to rozumiem patrząc na zdjęcie. Czy dobrze widzę, że obie końcówki kabla są ułożone rownolegle? Jakie jest tłumienie w takim