Wpis z mikrobloga

Hej jak najłatwiej załatwić pre settle lecąc na kilka dni w tym roku albo i nawet do końca miesiąca? Chciałbym wyjechać do Anglii na dłużej/stałe ale wpierw muszę zamknąć kilka spraw w Polsce więc mógłbym w przyszłym roku. Nie mam w ogóle znajomości w uk. Mogę na kilka dni polecieć do Anglii aby załatwić to pre settle. Da rade jakoś w moim wypadku? Jeśli tak to jak najłatwiej. Jest to możliwe? Proszę o jakieś rady. Pytałem gościa tu znanego o mieszkania ale z nim trzeba kontrakt na pół roku a narazie nie mogę.
#brexit #anglia #uk
  • 45
@SoulShredder: bilet na samolot powinien wystarczyć, rachunku za hotel nie ma na liście https://www.gov.uk/guidance/eu-settlement-scheme-evidence-of-uk-residence , ale jak poszukasz to możesz przeczytać że

Applicants do not need to be in the UK for a minimum period to register but we would recommend at least 24-48 hours. Applicants will need their EU passport and proof of presence in the UK e.g. something with the UK address on (even a hotel invoice with the
@pan_uki: byłem w UK turystycznie kilka razy i zawsze hotel przez booking. Przez Airbnb nigdy nic nie brałem. A z pokojem przez grupy Polskie trochę się cykam bo to już ostatni moment. Jestem zdecydowany na zmiany bo stoję w miejscu od lat i czas wyjść ze strefy komfortu. Tylko muszę mieć troche na zamknięcie w Polsce.

@pan_uki:
@SoulShredder: mogę się podpisać pod tym co napisałeś. Też mamy niepozamykane sprawy w PL, przylecieliśmy żeby załatwić formalności i mieć otwartą furtkę do przeprowadzki w przyszłym roku. Airbnb rezerwowałem po raz pierwszy, postanowiliśmy spędzić tu kilka tygodni i hotel się do tego średnio nadawał. Zaplanuj tylko wszystko żeby spędzić tu ponad pół roku w roku i pamiętaj o istnieniu comprehensive sickness insurance
@pan_uki: Najechetniej sprobowalbym przez booking. Pytaniem jest tez czy mozna sobie teraz tak przyleciec bo covid do hotelu/airbnb. O tym ubezpieczeniu pomysle jak juz to dostane, ale chyba jak będę tam pracował to pracodawca opłaci. To jednak melodia przyszłosci. Najpierw ten status.
@SoulShredder: pytanie gdzie planujesz lecieć, w Anglii hotele mają ograniczenia jedynie w 3 strefie. (kolejny update 16 grudnia), a w Szkocji w 4. Jak to się ma do airbnb nie wiem, Glasgow ma najwyższy poziom restrykcji, a mieszkania w airbnb są dostępne. W sumie zgodnie ze stroną gov.scot ograniczenia dotyczą jedynie "Hotels, B&Bs and self-catering"
@SoulShredder: obserwuj strefy na bieżąco, do stref 3 można podróżować tylko w celach związanych z pracą. Nie wiem jak to wygląda z Airbnb w tych strefach ale ze względu na wysokość ewentualnych mandatów raczej bym nie ryzykował tylko po prostu udał się do niższej strefy.
Możesz normalnie być w hotelu, jedyne co potrzebujesz to dowód że byłeś w UK przez conajmniej jeden dzień - wystarczy chociażby bilet lotniczy.

a mi znajomy
@ThirtyDoorKey: przy pobycie krótszym niż dwa tygodnie samoizolacja obejmuje cały pobyt. Coś się ma zmieniać, ale nie śledzę na bieżąco

If you’re travelling to the UK for less than 14 days, you will be expected to self-isolate for the length of your stay, but you can travel directly to your place of departure gov.uk
@SoulShredder: poleciała do Edynburga bo były najtańsze bilety, wzięła hotel gdzieś przy lotnisku na 2 noce, zeskanowała paszport, dorzuciła dokument z kartą pokładową. Po 2 dniach dostała email że przyznali jej status.
@ThirtyDoorKey: nikt cię na siłę w Londynie nie zatrzyma, tak samo jak nikt nie zmusi cię do siedzenia tu dwa tygodnie. Przylatujesz i jedziesz pod adres wskazany w "Locator Form". Są ograniczenia co do przemieszczania się pomiędzy strefami, ale z tego co widzę Londyn i Southampton są w tej samej (2). Kolejny update jest chyba 15 grudnia, więc coś się może pozmieniać
@Radek41: > ale wiecie, że od czasu przyznania musicie się przeprowadzić w 6 miesięcy? inaczej to nie ma sensu, bo po 5 latach tracicie prawo pobytu i musicie wracac do p0lski

@Radek41: czyli jak teraz klepne pre settled to nie mam 2 letniej bramki otwartej do jukej?
@SoulShredder: wszystko się zgadza, jak chcesz się osiedlić to masz być przez 5 lat (6 miesięcy + 1 dzień w każdym), a jak chcesz kombinować, to wypad ( ͡° ͜ʖ ͡°)

chociaż ja tam mam nadzieję, że konserwatyści w końcu przerżną wybory i nawet ci z wygasającym pre-settled, bo przyjechali po 2 latach, albo nie było ich więcej niż 6 miesięcy w roku będą mogli się zalegalizować
@SoulShredder: zależy gdzie chcesz lecieć. Zanim kupisz bilet to posprawdzaj w jakim tier (dla Anglii) będziesz się zatrzymywał, w 3 są hotele pozamykane. Nie wiem jak teraz sytuacja w Szkocji, ale w Walii póki co wszystko pootwierane, tylko knajpy zamykają się o 18.
@today: mam bilet do Liverpoolu tier 2. Chcialb na 3 dni najlepiej ale nie wiem czy ten wniosek w niecałe 2 dni robocze przejdzie. Tj złoże a odbiorę w Polsce. Myślę nad tym aby dłużej ale to już większe koszta. Wolałbym oszczędzić jak na razie mam tylko załatwić ten status
@SoulShredder: zanim polecisz to miej pewność że masz nfc w telefonie, wydrukowana kartę pokładową i paszport biometryczny ze sobą. 3 dni powinny być ok, powodzenia.
Czy przejdzie czy nie przejdzie to już siła wyższa, her royal majesty the Queen zadecyduje czy przyklepie twój wniosek czy nie.
@today: tylko wylatuje w czwartek a powrót w niedzielę to są niecałe 2 dni robocze. Nfc w telefonie mam chociaż nigdy nie używałem. Paszport z zeszłego roku więc chyba ok. A składać od razu po przylocie w czwartek czy czekać do piątku? Sorka za głupie pytania. Ale jak mówisz, że 3 to spoko bo bym nie musiał jeść konserw przez tydzień w hotelu i siedzieć tam tyle.
God Save the Queen