Wpis z mikrobloga

Myślę że ten skarb na długo zapadł wielu osobom w pamięć - mowa o ponad osiemdziesięciu sztuk złotych dukatów i kilkunastu srebrnych talarów odkrytych w maju tego roku na terenie Czech
Kilka dni temu w tym samym kraju rozpoczęła się burzliwa dyskusja na temat wypłaty nagrody dla odkrywcy innego skarbu - 42 złotych dukatów z 2018 roku. Znalazca jak i opinia publiczna są zdziwieni proponowaną kwotą 179 tys. Kc., czyli w przybliżeniu ok. 30 tys. zł. Niezadowolony odkrywca oznajmił w mediach że liczył na przynajmniej ponad trzy razy tyle i będzie walczył o swoją nagrodę. Sprawa jest kontrowersyjna gdyż za punkt odniesienia przy wycenie skarbu wzięto wartość samego kruszcu, nieuwzględniająca wartości historycznej, czy średnich rynkowych cen numizmatów.

Najlepsze w tym jest to że odkrywca po swojej stronie ma nawet część tamtejszych naukowców i muzealników. Ich zdaniem zaniżanie wartości i nieproporcjonalne nagrody, przyczynią się do rezygnacji z zgłoszeń, pogarszając tym dobrą współpracę. I właśnie takich problemów bym chyba nam tutaj teraz życzył... ;)

Na temat wspominanego sporu więcej informacji (w j. czeskim) znajdziecie tutaj.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#artefaktnadzis #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #poszukiwacze #wykrywaczmetalu #archeologia #monety #numizmatyka #zloto #pieniadze #zabytki #skarb #qualitycontent #czechy #prawo
Zwiadowca_Historii - Myślę że ten skarb na długo zapadł wielu osobom w pamięć - mowa ...

źródło: comment_1606807601A4Jx21Mjss8dXsq4ZtidWZ.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@GrafikaUltraHaDe: @MillerAdam:

Najlepsze w tym jest to że odkrywca po swojej stronie ma nawet część tamtejszych naukowców i muzealników. Ich zdaniem zaniżanie wartości i nieproporcjonalne nagrody, przyczynią się do rezygnacji z zgłoszeń, pogarszając tym dobrą współpracę.


Zaniżając wartość wypychacie znalezione artefakty /zabytki do szarej strefy. To powoduje chore sytuację jak handel i wywożenie nielegalnie zabytków.
  • Odpowiedz
@MillerAdam:
około 63 k plnów wg obecnej ceny złota.
ale przetapiać się nie opłaca, jakbyś tam znalazł okaz numizmatyczny, to jedna moneta będzie warta więcej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nawet i popularne monety będą miały sporo większą cenę niż wartość kruszcu, zwłaszcza jak monety zostały tezauryzowane zaraz, albo niedługo po wybiciu, i obieg ich nie wytarł.
sindram - @MillerAdam: 
około 63 k plnów wg obecnej ceny złota.
ale przetapiać się ...
  • Odpowiedz
@MillerAdam:
Stracił sporo więcej

Tam tez są tez srebrne talary, a one mocno trzymają cenę, bo dla niektórych zbieraczy to jest ostatnia, największa moneta srebrna, na jaka mogą sobie pozwolić jeśli chodzi o zbieranie, do tego jest bardzo ładna i efektowna, nie jak jakieś tam cieniutkie i małe trojaczki czy półgrosze. Także jest ssanie na rynku
Także ja gdybym znalazł taki skarb to myk do Niemiec, bo za to spokojnie idzie
  • Odpowiedz
@mroznykasztan: uczciwość? Komu ukradlem skrab? Nieżyjącym od 400 lat? Moralność dla mnie moralne jest sprzedanie rzeczy którą sam odnalazłem. A nie oddawanie temu państwu które nawet nie chce mi odpalić znaleźnego i traktuje mnie za złodzieja, nawet jak cokolwiek znajdę na MOIM polu czy ogródku( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@sindram: Zgodzę się, że państwo powinno w takich wypadkach nie traktować Cię za złodzieja i odpalić znaleźne, ale patrząc na stan finansów naszego państwa - to raczej powinno być symboliczne znaleźne. Nie róbmy z znajdowania historycznych rzeczy źródła zarobku.
  • Odpowiedz
@mroznykasztan: nie no w przypadku monet o udekomutowanej historii państwo polski kupuje monety które je interesują, mają prawo tzw pierwokupu, także spoko jeśli państwo jest zainteresowane złotym florenem Łokietka, którego np wykopał bym gdzieś to niech zapłaci mi cenę rynkową osiągnięta na aukcji, jak nie to niech spada na drzewo, i niech się polski , czy niemiecki kolekcjoner cieszy z numizmatu którego niestety kupił za granicą i podatek odpalił już dla
sindram - @mroznykasztan: nie no w przypadku monet o udekomutowanej historii państwo ...
  • Odpowiedz
@sindram: Szkoda, że przedkładasz swoje prywatne finanse nad zachowanie dziedzictwa kulturowego dla ogółu społeczeństwa.
A prawo pierwokupu jest dobre z punktu widzenia państwa, bo pozwala zdobyć w ten sposób eksponaty, które nie mogło by zdobyć w inny sposób. Pamiętaj, że muzea dysponują środkami publicznymi, czyli pochodzącymi z podatków płaconych przez Ciebie i przeze mnie, dlatego muszą szanować swoje pieniądze.
Odnosząc się do filmiku - zgodzę się z tym, że muzea powinny
  • Odpowiedz