Wpis z mikrobloga

Będę wdzięczny za pomoc konkretnego Mirka, bez żartów. Mam 20 000zł. Są to moje pieniądze, także nie wyłysieję gdy cena akcji spadnie. Chciałem zacząć inwestowanie i kupić po połowie akcje złota i srebra. Są opinie, że po drugiej fali zacznie się druk pieniądza, inflacja. Zastanawiałem się nad fizycznymi metalami ale cena na giełdzie nie fizycznego metalu jest dużo niższa niż fizycznego, do tego łatwiej i szybciej będzie je sprzedać. Gdzie założyć konto? Jakie są opłaty? Słyszałem o prowizjach brokerów i jakichś ukrytych opłatach. Dziękuję za poświęcony czas oraz cenne rady :)
#gielda
  • 14
@Edisonof: Proponuję założyć konto w xtb i tam otworzyć rachunek w dolarach. Kasę wymieniasz u siebie w banku/na revolucie/walutomacie i wpłacasz już bezpośrednio dolary na xtb. Tam kupujesz etf zabezpieczony fizycznym zlotem/srebrem (jest kilka do wyboru, łatwo znajdziesz). Taki scenariusz imo najtańszy i najbezpieczniejszy.
@pico: Dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Dlaczego w dolarach a nie w złotówkach? Jeśli dolar spadnie mocno to akcja złota także spadnie? Chociaż chyba jeśli dolar spadnie względem złotówki to także złoto poleci w dół bo rozumiem cena złota jest powiązana z dolarem?
@Edisonof: Nie ma rynku etf ów na metale szlachetne denominowanych w PLN. Jesteś skazany na dolary, jedyna kwestia to w jaki sposób je zakupisz. Jeśli wpłacisz do brokera złotówki to on oczywiście chętnie przewalutuje Ci je na dolary ale będzie to Cie trochę więcej kosztowało (ze względu na spread, to będzie jakiś 1% kosztu przy zakupie i przy sprzedaży).