Wpis z mikrobloga

@churros8: Najpierw musiałabyś poznać różnicę między rogami, a porożem.
Rogi są to wytwory skóry i zbudowane są głównie z keratyny czy takiego białka z którego powstają np. nasze paznokcie. Rogi rosną przez całe życie i nigdy nie są zrzucane.Wyjątkiem jest widłoróg. Rogi mają takie zwierzęta jak krowa, baran, koza czy antylopy.
Poroże zaś występuje tylko u samców jeleniowatych. Wyjątkiem są renifery u które również samice mają poroża.
Poroża są to wyrostki kości czołowej i zbudowane są z tkanki kostnej.
Takie poroże rośnie bardzo szybko. W trakcie wzrostu jest mocno ukrwione i pokryte skóra zwaną scypułem. Kiedy poroże osiągnie szczyt swojego wzrostu naczynia krwionośne przestają transportować krew, scypuł zaczyna zamierać i poroże zaczyna bardzo swędzieć. Wówczas jeleniowate walczą z każdym krzewem lub drzewkiem żeby zdrapać ten scypuł. W konsekwencji takich walk ukazuje się piękne i twarde poroże. Po jakimś czasie poroże jest zrzucane i proces zaczyna się od nowa.
Taki cykl wzrostu i rzucania poroża trwa rok i jest mocno powiązany z okresem godowym oraz
  • Odpowiedz
@szuleer: @100piwdlapiotsza: kręciłem się sporo po okolicy, ale nie znalazłem drugiej części, ten mój leżał pod takimi niskimi sosnami, ta była połamana w kilku miejscach, miałem wrażenie jakby obgryziony miała swój cały czubek. Co jakieś 20-50 metrów znajdywałem kolejny krzaczek z ułamanymi gałęziami, sporo kup, ogólnie ze 4 jeszcze takie miejsca gdzie się musiał ocierać bo obok były też i ślady
@murinius: jeden
@BarkaMleczna:
  • Odpowiedz
nie wiem jak tam u was ceny, i ile to waży, ale tak na oko to jakieś 200-300zł warte. Około 80zł/kg, ale różne są okresy, czasami 60 zł, czasami 120 zł, a przynajmniej tak było we wcześniejszych latach, bo w tym to nie wiem


@Hissis: o kurde, a dziadek myśliwy takich ze 20 porozdawał po sąsiadach jak się przeprowadzał xD
  • Odpowiedz