Wpis z mikrobloga

Mirasy drogie. Mam dzisiaj do was dwa pytanka:

1. Szukam na #emigracja i w internecie informacji o tym nowym podatku od rezydencji w polsce i zglupiałem. To wkońcu jak się wypisze z rezydencji polskiej (nawet nie wiem czy ciężko się to robi) to nie musze płacić tego absurdalnego podatku? Znalazłem gdzieś nawet fragment że za posiadanie rodziny w polsce i tak musisz płacić i to nawet nie za żonę czy dziecko tylko za brata, matke, ojca xD. Najbardziej ten "podatek" Uderzy mojego ojca bo on zarabia na swoim biznesie tylko w lato a w zime czesto jeździ pracować do #dania.

Myślę czy nie pojechać na 3-5 miesięcy do #pracbaza w #dania po wyrejestrowaniu się z rezydentury polskiej a potem wrócić jakby nigdy nic, zastanawia mnie czy wtedy mi ukradną połowę mojego hajsu. Posiadam też karte #revolut (bo to już bank litewski bodajże) plus nawet nie jestem zarejestrowany jako bezrobotny bo nie chciało mi się pokazywać wszystkich świstków i wypłat jakie w tym roku zarobiłem w #uk więc jedyny dowód że jestem w kraju to historia przelewów jak coś kupie w sklepie, ciągle jednak nie wiem czy mnie ta słynna skarbówka nie dopadnie jeśli bym wrócił z emigracji.

2. To już zupełnie z innej beczki, ale jakie kursy albo wogóle w jakim kierunku polecacie się dokształcać? Znudziło mi się pracowanie w jakiś magazynach i restauracjach. Tylko proszę nie dawać mi tu #programista20k bo próbowałem się za to zabrać ale mnie zwyczajnie nudzi xD. A i bez budowy bo już się polaczków budowlańców naoogladałem, nawet z takimi mieszkałem więc mnie nie ciągnie xD.
  • 35
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel: Jak pisałem wyżej - możesz też wyjechać do kraju, z którego dochody rozlicza się w Polsce metodą wyłączenia z progresją - wtedy zagraniczne dochody liczą się tylko do podstawy opodatkowania w Polsce, ale nie dopłaca się różnicy w podatkach.
  • Odpowiedz
@ms93: Ahaaa, myślałem że te metody o których pisałeś były o polsce aby podkreślić że w Polsce mamy taką a nie inną metodę. A co w kwestii gdy w polsce nie zarobiłem ani grosza ale pracowałem przez np. Miesiąc w Niemczech czy innym europejskim kraju. Wtedy nie ma różnicy podatkowej (chyba) bo tylko w Niemczech zarabiałem.
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel: https://powroty.gov.pl/rozliczenia-podatkowe-a-dochody-z-wiecej-niz-jednego-kraju-5306

Metodę wyłączenia z progresją jako podstawową metodę unikania podwójnego opodatkowania przewidują m.in. umowy zawarte z: Albanią, Chinami, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Indonezją, Kanadą, Kuwejtem, Łotwą, Niemcami, Norwegią, Portugalią, Republiką Południowej Afryki, Rumunią, Szwecją, Tunezją, Turcją oraz Włochami.
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel: Jeśli mieszkałeś cały rok w Polsce i pracowałeś miesiąc za granicą, to musisz złożyć PIT w Polsce i, w zależności od kraju pracy (i metody rozliczania dochodów z tego kraju), tylko zdeklarować zagraniczne dochody albo dopłacić różnicę między podatkiem zapłaconym za granicą i podatkiem należnym za takie same dochody uzyskane w Polsce. W przypadku Niemiec to chyba metoda wyłączenia z progresją, więc nie dopłacasz podatku w Polsce.
  • Odpowiedz
@WarzywnyPogromiciel: wszędzie zapłacisz podatek ale ze względu na umowy międzynarodowe po powrocie z tych państw nie zapłacisz jeszcze raz u nas.
Jeśli przez resztę roku pracujesz w Polsce to możesz wpaść w drugi próg i wtedy będzie większy podatek od krajowych zarobków
  • Odpowiedz
@darek-jg: Czyli pomysł pojechania do Danii aby sobie troche zarobić przez 3-4 miesiące i wrócić do Polski na studia jest możliwy jeśli te kraje z tej listy przejdą? Jaki jest sens wprowadzania tego podatku jeśli z tych krajów wymienionych, nie będzie trzeba płacić podwójnego? To jest specjalnie nastawione aby dopiec Polakom na wyspach czy co?

@ms93: Co pan o tym myślisz panie Lodówko?
  • Odpowiedz
Jaki jest sens wprowadzania tego podatku


@WarzywnyPogromiciel: nie wprowadzają podatku bo cały czas był, wycofują tylko abolicję od jego płacenia, może zawrą też z tymi państwami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ale to musi być wola obu stron
  • Odpowiedz
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/dochody-zagraniczne/95816,Metody-unikania-podwojnego-opodatkowania.html


@ms93: Ten artykuł ma błędne informacje, ponieważ umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zostały zastąpione konwencją MLI i dużo więcej krajów teraz wpada w proporcjonalne odliczenie.

może zawrą też z tymi państwami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ale to musi być wola obu stron


@darek-jg: Umowy były zawarte i mało kto z emigracji musiał korzystać z tej ulgi - co może być przyczyną jej usunięcia. Jednak przez konwencje MLI problem
  • Odpowiedz