Wpis z mikrobloga

  • 1157
Jeżeli jesteś młody, pracowity, ambitny - już opuść Polskę. Nic dobrego cię tam nie spotka. Lada moment dojdzie do gigantycznego kryzysu na rynku pracy. Będzie zapaść, ogromne bezrobocie, bieda z nędzą.

#polska
#emigracja
  • 233
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@shrimpface: 2 miesiące temu wrzuciłem na mikro post, że wyjeżdżam z tego kraju i dobrze się z tym czuje. Zostałem zjechany przez rodaków, żebym jechał i nie wracał XD Także, wziąłem sobie to do siebie i nie wrócę XDD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shrimpface: Polecam Norwegię. Język to kilka miesięcy nauki (podobny do niemieckiego) a później bajka. Tesla w cenie jak pozostale auta z salonu (nawet taniej)
  • Odpowiedz
@Szczodry_Pazdzioch: ja trochę czasu w DE spędziłem, ze względu na pracę. I mimo, że moje rodzinne strony dużo bardziej mi się podobają, to i tak stąd #!$%@?. Niemcy są całkiem stabilne prawnie i politycznie, koszty najmu mieszkania 40-50m^2 to 500-600 euro (niewiele więcej niż u nas), wyższe zarobki, lepsza opieka zdrowotna, ceny produktów spożywczych nieznacznie wyższe niż w PL, paliwo praktycznie w takich samych cenach. Co tam takiego złego jest?
  • Odpowiedz
krotka symulacja kosztow notarialnych dla mieszkania za 130 000 euro bez znizek (abbattement) na ktore wiele osob sie nie zalapie


@patryk-kabacinski-1: wow no to nieźle się tam w tej Belgii bawicie :) No ale to pisz że "w Belgii" a nie "na Zachodzie" :)

Kupowałem dom w Holandii i nie było takich kosmicznych kosztów, ot. 1.5k na notariusza, 400 eur na obowiązkowego tłumacza + agent i doradca hipoteczny przytulili kolejne
  • Odpowiedz
@patryk-kabacinski-1: no jeżeli w Belgii to 10% ceny domu to jest kosmiczna, jak dom kosztuje 500k to w Holandii płacisz 15k kosztów, w Belgii 55k...

W Polsce też masz 2% PCC więc koszty w Polsce są podobne - chata za 500k zł to też będzie z 15k zł kosztów. Ale 10% to jakiś kosmos :)
  • Odpowiedz
@gatineau: Aż sprawdziłem, ile to wyjdzie za chatę 500k w Belgii -> bez zniżek 54k. Ze zniżkami wyszło 35k.
Z tymi zniżkami to jest tak, że wystarczy, że masz jakąkolwiek inną nieruchomość i już nie masz prawa do zniżek więc 54k jest tak naprawdę normalną ceną.

Także, jeżeli weźmiemy kwoty absolutne (bez waluty):
Polska - dom 500 k -- 15 k kosztów
Belgia - dom 500 k -- 54 k
patryk-kabacinski-1 - @gatineau: Aż sprawdziłem, ile to wyjdzie za chatę 500k w Belgi...

źródło: comment_1605807918uJFhliZdlf0XhsbdfC39S8.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@patryk-kabacinski-1: no właśnie, masakra, niemal 4 razy drożej

zwłaszcza problem polega na tym że "cena" domu w sumie kosztuje zero (dzisiaj możesz kupić dom za 500k, jutro go sprzedać za 500k - ergo kosztuje cię on 0, po prostu konwertujesz 500k zł na dom warty 500k zł - to operacja neutralna dla portfela, tak samo jak np. kupno akcji)

Natomiast te podatki to czyste koszty, pieniądze oddane fiskusowi których już
  • Odpowiedz