Wpis z mikrobloga

[VAT 23%]
Cześć Mirki i Mirabelki. Przepraszam z góry za ewentualne babole myślowe ale się na tym po prostu nie znam.

Prowadzę działalność gospodarczą, korzystam z Ryczałtu 5,5% od przychodów ewidencjonowanych oraz jestem aktualnie zwolniony z podatku VAT gdyż realizuje zlecenia z zakresu branży budowlanej oraz elektrycznej na powierzonym materiale i nie mam zamiaru tego zmieniać, tak mi dobrze.

Chciałbym wybudować wraz z przyjaciółką hipoteką budynek mieszkalno-usługowy powiedzmy w stosunku 70%-30% . Mam świadomość że będąc płatnikiem VAT mam prawo odliczyć sobie w takim układzie 23% od 30% kosztów całego potrzebnego materiału do postawienia w/w budynku z uwagi na to że 1/3 budynku będzie miejscem pracy czyli inwestycją w firmę i siebie. Byłaby to dla mnie oszczędność rzędu kilkudziesięciu tysięcy patrząc na szacunkową kwotę potrzebną do budowy domu.

I tu rodzi mi się pytanie-czy mogę w prosty sposób zostać takim płatnikiem nie porzucając dotychczasowego sposobu rozliczania się z moich dochodów i mówiąc najprościej nie tracąc pieniędzy które "zostają w kieszeni" ?

Wiem że ryczałt od dochodów i VAT to dwa różne podatki ale chciałbym się dowiedzieć czarno na białym czy dobrze myślę i mogę:
a)zostać płatnikiem VAT
b)dokonać w przeciągu 1,5 roku zakupu całego materiału na budowę domu na fakturę
c)uzyskać zwrot tych 23% z 30% wydanej na budowę kwoty
c)przez cały ten czas normalnie prowadzić swoją firmę a w przerwach budować swój własny dom
d)nie kupować już nigdy więcej nic na fakturę
Reasumując czy stając się VAT-owcem oraz pozostając na tym moim ryczałcie od dochodów 5,5% dodaje sobie jakieś koszta miesięczne do prowadzenia mojej działalności czyli w domyśle "tracę" czy tylko "zyskuję" możliwość odzyskiwania VATu z zakupów rzeczy wszelakich potrzebnych do funkcjonowania działalności? Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź
#vat #urzadskarbowy #podatki #budownictwo #budowadomu
  • 3
@Mitylos: po mojemu to jeśli zostajesz vatowcem to nie możesz wystawiać faktur bez vatu wiec Twoi klienci będą dostawać kwotę netto plus VAT do zapłaty. Następnie ten VAT co uzbierasz ze swoich sprzedażowych faktur możesz odzyskać poprzez nabicie fakturami kosztownymi (gdzie jest VAT). Tylko nie możesz odliczyć więcej vatu niż tyle ile było w fakturach które Ty wystawiałes, dochodowy jak zauważyłeś to zupełna inna bajka. Jakbyś był normalnie na 17% dochodowego