Wpis z mikrobloga

Dzień 213/220

#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy: https://brickset.com/sets/ownedby-ziomal

#ciekawostki: w 1978 roku jeden z pracowników Lego wpada na pomysł zrobienia systemów w Systemie. Powstały 3 serie: Castle, Town, Space. Ten pomysł doprowadził do powstania takich klocków, jakie znamy dzisiaj. 11 lat później (1989) zostaje wprowadzony legendarny theme Pirates.

Zastanawialiście się może kiedyś, czemu to była szczególna seria? Mało osób o tym wie, ale to właśnie w roku 1989 wraz z wprowadzeniem Piratów, Lego zaczęło produkować minifigurki z innymi nadrukami na twarzy. Wprowadzono wtedy właśnie brody, hak zamiast zwykłej ręki, opaski na oko, "pig leg" itp., itd.

Seria była produkowana z krótszymi lub dłuższymi przerwami aż do roku 2015 kiedy to została anulowana. Fani (zwłaszcza AFOLe) długo nie mogli się z tym pogodzić i prosili o kolejne zestawy, jednak ich prośby pozostawały bez odpowiedzi aż do roku 2019, kiedy to Bricky_Brick zgłosił swój projekt do Lego Ideas. Z tego co pamiętam, zgłoszenie było w lutym. Pierwsze 100 plusów miał 8.02.2019, pierwszy 1000 już 2 dni później, kolejne 13 dni i już 5000. Nie pamiętam, czy do zaszczytnego grona osób z projektem, który zdobył 10k głosów, user ten trafił 26.03.2019, czy może Lego umieściło komentarz z opóźnieniem. W każdym razie pewny jestem, że był to projekt, który w błyskawicznym tempie zdobywał głosy. Nawet jeśli nie było to najszybsze ever 10k, był w ścisłej czołówce.

Efektem końcowym był dzisiejszy bohater - zestaw konwertowalny, gdzie do wyboru mamy bazę piratów, którą w prosty sposób możemy zmienić w statek piracki. Projektanci w licznych wywiadach wspominali kilka razy, że chcieli opowiedzieć dalszą historię zestawu 6285, którego pewnie #gimbynieznajo. Widać było w tych wywiadach, że są bardzo podjarani tym projektem. Nawet pudełko tego zestawu nawiązuje do starych projektów pudełek. TLG przechowuje kilka sztuk wszystkich swoich zabawek w kwaterze głównej. Carl Merriam, Milan Madge i Samuel Johnson podczas projektowania instrukcji, pudełka i grafik do tego zestawu, wyciągnęli podobno oryginalny zestaw 6285, udali się do grafików, pokazali palcem na pudełko i powiedzieli - chcemy TO.

Jak łatwo policzyć, 21322 został wydany około 30 lat później po Black Seas Barracuda (więc projektowanie zestawu odbywało się w błyskawicznym tempie, ponieważ projekt jeszcze musiał przejść fazę Review, którą zakończył we wrześniu 2019, na półkach pojawił się w kwietniu 2020). Większość załogi z oryginalnego zestawu przeżyła, jednak widać, że się zestarzała (np kapitanowi posiwiała broda):
6285: https://brickset.com/minifigs/in-6285-1
21322: https://brickset.com/minifigs/in-21322-1

Lego Ideas 21322
Liczba elementów 2545
Zestaw z roku 2019
Cena katalogowa 899,99 zł

#lego #nostalgia
Pobierz damw - Dzień 213/220

#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zesta...
źródło: comment_16055987794RVAfXTNqMWmQEW2djKKim.jpg
  • 27
W ramach tego miałem barracudę i zamek rycerski...ale to wszystko z tych dużych. A tak, to to samo co reszta. Więc taki pół banan :d


@Krabowski: i tak pewnie na "dzielni" dzieciaki ci zazdrościły i miałeś dużo kolegów ;)
co ile czasu kupujesz klocki, albo ile na nie wydajesz miesięcznie?


@ANDRZ_J: klocki kupuję każdego miesiąca. Kwotą bym się wolał nie chwalić publicznie ;)
jeśli mam coś doradzić, to staraj się kupić przed czerwcem 2021. Ideas mają cykl życia 13-15 miesięcy. Ponieważ premiera była chyba 01.04.2020, więc w maju-czerwcu zostanie pewnie wycofany z produkcji i ceny mocno pójdą w górę


@damw Myślisz że podobnie może być z zestawem 31109? Oba ładnie zgrywają się tematycznie.