Wpis z mikrobloga

Mirki kochane, im człowiek starszy tym bardziej doskwiera mu brak lutownicy. Zatem będąc w potrzebie przychodzę do was po poradę. Szukam stacji lutowniczej do około ~200 zł. Chciałbym przy jej pomocy dokonać drobnych napraw (recabling głównie) i mieć jakiś solidny sprzęt, który umożliwi mi zabawę z DIY audio. Na chwilę obecną raczej nie szukam stacji typu 2 w 1 z hot-air. Jeśli zajdzie taka potrzeba to sobie kupię osobno.

Przewertowałem internet i tagi na wykopie, i zastanawiam się nad KSGER T12, tylko tyle, że nie potrafię ogarnąć czym się różni sets 4 od reszty, dokładnie chodzi mi o tą granatową nakładkę na uchwycie do kolb. Czy to spełnia jedynie walory estetyczne?

#lutownica #stacjalutownicza #lutowanie #elektronikadiy
  • 20
@LisiaRumba: ten ksger t12 nadal wygląda jak jakis startup z wgranym oprogramowaniem jakiegoś w miarę ogarniętego typa. Jakiś czas temu dostałem info, że nikt tego w oficialnej dystrybucji na Europe nie weźmie, bo nie spełnia norm LVD i EMC, a cena u chińczyka z tego co widzę poszybowała w rok z 15 dolarów do 40..
dokładnie chodzi mi o tą granatową nakładkę na uchwycie do kolb.


@LisiaRumba: to nie nakładka a inny uchwyt, w niego głębiej wchodzą groty, mniej wystają, można precyzyjniej lutować. Ja mam jeszcze inny starszy specjalnie brałem dla tego co wyżej.

Zatem będę skłaniał się ku 937.


@LisiaRumba: to są zupełnie inne lutownice. Nie ma co porównywać, t12 można zejść i 50 stopni niżej niż zwykłymi grzałkami, kluczem jest utrzymanie temperatury przy
@aliosza: Jednak zdecydowałem się na 937. Argumenty za:

- Mogę to kupić w Polsce, z szybką wysyłką
- Nie jest druga, wręcz tańsza niż KSGER T12
- Nie muszę się martwic tym, że będzie lecieć miesiąc z Chin, tym bardziej tym, że w ogóle stacja dotrze do mnie nieuszkodzona
- Do amatorskich zastosowań powinna wystarczyć w zupełności

Nawet jeśli jest nieco lepsza, to chyba nie jest warte czasu oczekiwania na przesyłkę.
@LisiaRumba: @olelek: dobra cyna (cynel), topnik, cynowanie grotu, mosiężne wióry do czyszczenia grotu i będzie gitówa. WEP wolniej się nagrzewa, ma też trochę wolniejszą reakcję na zmiany temperatury grotu, ale jeżeli go nie utlenisz to sam proces lutowania jest całkiem przyjemny.
@olelek: Wiem, że to pewnie głupie pytanie, ale kto pyta nie błądzi. Taka drobna lutownica T100 będzie lepsza niż zwykła stacyjka? Cenę wyjściową, którą mogę dać to niby ~200 zł, ale jestem skłonny dopłacić np. stówkę żeby mieć lepszy sprzęt na lata.
@LisiaRumba: będzie lepsza pod względem samego lutowania. grot działa ekstra, trzyma temperaturę i pozwala na duużo więcej niż to gówienko z bule jak przykręcaną końcówką grotu.

Natomiast trzeba se dorobić dobry, miękki kabel (albo kupić z takowym) + źródło zasilania. Mam TS100 zasilaną z zasilacza od laptopa i mam też stację z takim samym grotem jak 937 (moja o akurat 992+ bodajże) i jest różnica.