Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#ksiazki
Pomóżcie wyjść z literackiej bańki.
Na ostatnie 30 przeczytanych książek mam jeden kryminał, jedną biografię i jedną pozycję z kategorii "literatura piękna". Reszta to same fantasy, si-fi i horrory. No nie powiem, lubię czytać o smokach, rycerzach, kosmosie, latających ludziach i innych potworach, ale chciałbym nieco rozszerzyć horyzont literacki.
Macie jakieś ciekawe książki, które ostatnio zapadły wam w pamięci? Jeden warunek - bez kategorii fantasy/horror.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 20
  • Odpowiedz
Weź sobie Cykl barokowy.
To jest książka historyczna, ale tak nie do końca. Możesz też trylogię husycka.
Później możesz pójść w standardy historyczne: Królowie przeklęci, Ja Klaudiusz itd.
A z drugiej strony spróbuj reportaży: z polskich polecam Jagielskiego z jego reportażami wojennymi.
Równolegle klasyka literatury wg jakiejś listy must read. Typu Steinbeck, Jane Austen itd.
  • Odpowiedz
@potatowitheyes: wyjscie z takiej bańki nie jest łatwe, wiem po sobie. Kilka zaczętych serii fantasy, no i nie ma czasu na nic innego.
Musisz zacząć od czegoś naprawdę dobrego i najlepiej nie za długiego.
Możesz zacząć od faworyta Wypoku czyli Steinbecka i jego "myszy i ludzie", które pochłoniesz na raz i zobaczysz czy taka literatura Ci odpowiada. Dalej to już sobie weźmiesz jakieś "Grona Gniewu" czy "Na wschód od Edenu".
  • Odpowiedz
  • 1
Jak lubisz diunę to polecam cykl wojownik-prorok R. Scott Bakker. Jest moim skromnym zdaniem ciekawsza. Ale to dalej fantastyka :-(
  • Odpowiedz
@potatowitheyes nie zmęczysz cyklu Diuny ( ͡° ͜ʖ ͡°) po 3 książce Ci się znudzi. Ja zmęczyłem 4 a potem zacząłem 5 ale początek od razu odrzucił. Może kiedyś skończę. A jaka fantastyke/horror polecasz z tego co przeczytałeś?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rolnikt: jako, że po liceum miałem straszną fazę na Stephena Kinga, to większość moich książek z gatunku horror, to właśnie dzieła tego autora. Moje ulubione to "To", Bastion (przynajmniej pierwsze 3/4 książki), Dallas 63, Pod kopułą, Desperacja, Komórka, Martwa strefa. No i przeczytałem też całą Mroczną Wieżę (choć ta ma swoje lepsze i gorsze momenty).
Czytam też Archiwum burzowego światła - moim zdaniem bardzo ciekawa seria, o której się dowiedziałem z wykopu.
Cykl Hyperion Simmonsa jest moim bardzo ciekawą serią, podobnie jak Pieśń Lodu i ognia Martina.
Malazanska księga poległych - chociaż jestem dopiero po pierwszym tomie tego giganta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podobała mi się też seria z cyklu Niecni Dżentelmeni, choć słyszałem opinie znajomych, że to raczej literatura młodzieżowa.
Z polskich serii zacząłem Wiedźmina i skończyłem Pana Lodowego ogrodu (ale ta seria nie do końca mi się podobała - ciekawie się rozpoczęła, a później
  • Odpowiedz
@potatowitheyes no ja cmentarz zwieżąt King przesluchalem i nudnawe.. Ogólnie Hell House gorąco polecam. Horror/groza. Teraz słucham opowiadań Lovecrafta też fajne. Jeszcze Metro możesz spróbować mi podeszło fajnie no ale to postapo. Jak Wiesia czytałeś to może Narrenturm możesz, dosc śmieszne i dużo się dzieje. Dzięki zrewiduje moja liste must have ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz