Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bomba4: @Wierszu: 100% palę ale ewentualnie trochę pszenicznego i płatków owsianych. Bez karmelowych! Zacieranie w 64C.
Chmielenie dowolnie, ale głównie na wyłączenie palnika i zimno. Na goryczkę to jak chcesz. Możesz dać 20g na początek.
@flamezz: Poletzam jak wyżej, dodałbym jeszcze trochę płatków, w celu podniesienia gładkości i lekko przykrycie gryzienia od chmielu.
@bomba4: za mało chmielu, za dużo karmelu/monacha. Bez sensu wrzucanie na 60, 30 i 5 min.
@Wierszu: Jeśli chcesz bardziej goryczkową apę - wrzuć trochę na 60, resztę przenieś na whirlpool i na cichą. Ja nie chmielę na zimno, whirlpool, czy tam hop stand robię między 80-60stopni, tak kilkanaście - do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Wierszu: na 20l np 4.5kg pale ale i 0.5 kg pszenicy - strzelam ze bedzie 12 blg. Wpisz w kalkulator i ustaw 70% wydajność.
@bomba4: w warce 10l przy 2.5kg palę ale i 0.5 monachijskiego i 200g karmelków to będzie słodkie piwo. Na 20l max 100g karmelow. Monachijski do jpy się nie nadaje, bo to też częściowo karmelowy słód.
Co do chmielenia, to odchodzi się do chmielenia na np. 30
@jmyung: Faktycznie przesadzilem z tym monachijskim i karmelowym. Mój błąd
Co do chmielu, to jana goryczke uzylbym ctz i mimo wszystko sypnal na 30 minut, bo jak wspomniałem narazie mam utrudnione możliwości zrobienia whirpoola, więc się w tej kwestii nie wypowiadam. Jak wypróbuje, to będę wiedział wiecej:)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bomba4: zgadza sie, na goryczkę lepiej ctz bo citry szkoda.
Jak nie możesz whirpoola, to moim zdaniem lepiej więcej na zimno sypnąć. Jak zmieniłem chmielenie i zrezygnowałem z wrzucania w środku gotowania a więcej na zimno (i hopstand) to ipy wychodzą fantastyczne. Najnowszy Nipa jest w aromacie boski (citra i sabro).
@jmyung: Ja chodzę brzeczke w fermentorze i wannie z wodą. Brzeczke przelewam po prostu z gara do fermentora. Chmiele w woreczku więc chmieliny się praktycznie nie dostają, jednak na whirlpool wolalbym wsypać bezpośrednio. I tu planuje zakupić sitko z Ikei, które wloze do fermentora, a potem po whirpoolu wyciągnę całość razem z chmielem. Osady i tak na sam koniec zejda z coldcrushem, więc z tym akurat problemu nie ma
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bomba4: moim zdaniem lepiej kupić chłodnicę. W wannie zbyt długo trwa zbijanie temperatury. Ale jak rozumiem sa to początki zabawy w piwowarstwo. Trzymam kciuki za jak najlepsze piwa :)
@jmyung: w sumie rok, i w sumie daje rade. Nie mam problemu, z długim chłodzeniem. W sumie dorzucę zamrożone butelki i w max 4h jest schłodzone :D No ale w przyszłości pewnie kupię, ale nie jest to mój priorytetowy zakup

Dzięki za rady :D