Wpis z mikrobloga

Mircy. Mam pytanko. Jestem sobie na #jdg i zastanawiam się jak to jest w tym przypadku z drugim progiem podatkowym. Dajmy na to na koniec października miałem zarobione 86k (dochód z pita). Z tego co widzę ta kwota do przekroczenia wynosi 85k. Mam się martwić czy coś kombinować? Wybaczcie głupią formę pytania, ale kompletnie się na tym nie znam a Pani Gosia księgowa ma urlop i nie chcę jej zawracać dupy. Dzięki
#pracbaza #firma #podatki
  • 16
@a4z4a4: Czyli z racji, że do końca roku zostały 2 miesiące to zamiast 17% będę bulił podwójnie? Jak ma się do tego rozliczanie z małżonką w 2021? Co za #!$%@? chore gówno O.o
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Maceek6: pytanie czy będziesz miał jakieś odliczenia od podatków poza standardowymi jak ZUS. Dzieci, IKZE, internet, darowizny? Ponadto czy masz żonę z którą się wspólnie rozliczacie? Zmiennych tu jest dużo. Możesz zacząć płacić większe podatki teraz i przy rozliczeniu rocznym odzyskać nadpłatę podatku, możesz płacić mniej, ale trzymaj kasę gdzieś na koncie, żeby nie mieć podatku do dopłaty
@Maceek6: jeśli nie jesteś na VAT to będziesz miał 25K kosztu. Ale skoro piszesz, że masz dzieci sztuk dwie + małżonkę do wspólnego rozliczenia (zależy ile zarabia) to bym się nie przejmował.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Maceek6: tak, zarówno leasing jak i odliczenia dzieci i wspólne rozliczenie z żoną (o ile ona swoimi zarobkami sama nie wpada w drugi próg) dają Ci tarczę podatkową. Leasing dodatkowo zwiększa Twoje koszty uzyskania przychodu, przez co dochód jest mniejszy. A podatek jest liczony od dochodu właśnie.
Jeśli zarobiłeś do tej pory 100000 (przychód) a kosztów miałeś na 30000 to na razie masz 70000 dochodu. Jak zrobisz wpłatę do leasingu na
@OsSikorskiego: no rozumiem mniej więcej, ale w takim razie liczmy ze na koniec listopada już przekroczę ten próg i zapłacę większy podatek no i w grudniu wiadomo to samo. Wtedy oddadzą mi to po rozliczeniu w 2021 tak?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Maceek6: tak. Przy czym możesz dać znać księgowej, że rozliczacie się z żoną, macie odliczenia i nie chcesz płacić wg drugiego progu to powinna to normalnie Ci liczyć stawką 17%. Tylko odłóż sobie poduszkę jakby w rocznym Ci wyszło coś do zapłacenia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Maceek6: jak masz dom to jeszcze jest ulga na termomodernizacje. Można ~50tys wydać np na ocieplenie albo fotowoltaike i odliczyć od dochodu tą kwotę