Wpis z mikrobloga

Czy są gdzieś badania jak #koronawirus wpływa na osoby palące papierosy ? Są gdzieś jakieś badania czy takie rzeczy tylko w erze ?
Strasznie mnie ciekawi jak osoba przykładowo 35 lat która nie pali przeszła covid a jak taka która pali. Czy papierosy mają rzeczywiście wpływ na przebieg choroby

#medycyna
  • 21
@niezwornowazony: no właśnie ciekawy temat. Niby płuca są bardziej obciążone, zawalone olejami z fajek. Przez co spada wydajnosc płuc itd więc źle wpływa, bo prościej o duszenie się. Z drugiej strony takie osoby mają przyzwyczajony organizm do danego poziomu tlenu. Zaadoptowany organizm do działania w danych warunkach. Jak nie palacz zapali papierosa to zacznie się mega dusić że mało nie zejdzie a palacz zapali to jeszcze koleczka będzie sobie puszczał i
@r5678: bodajże w kwietniu wyszły dwie pierwsze niezależne badania naukowe we Francji które mówiły o tym ze wszystkich pozytywnych chorych zmarłych palących było od 4% do 6% a np pierwsze badanie statystyczne we Włoszech mówiło ze wszystkich pozytywnych chorych zmarłych zaszczepionych na grypę było 36%
@Jasmonowayy: jesli osoba podpala tylko 3 fajki dziennie od 8 lat i nie zwiekszyla dawki chocby o 1 fajka wiecej przez ten okres to to nie jest nalog. Tak samo jesli bys w kazda niedziele (i tylko niedziele) pil 3 piwa przez 10 lat - nie bylbys alkoholikiem (nalogowcem).
@Marakuja: słownik z definicją medyczną, a artykuł w internecie. Kurde trudny wybór. Nie porównujmy picia i palenia do mycia zębów. Poza tym liczbę papierosów podaje się orientacyjnie, ile średnio wypalamy. Niekoniecznie liczymy z dokładnością papierosa np. w przypadku sytuacji stresowej. No Mirek ani ty mi nie przyznasz racji ani ja tobie niestety. Ja jak paliłem to zdarzało się, że paczka dziennie zdarzało się że papieros dziennie, ale średnio obstawiałem, że pale
@Jasmonowayy: Uzależnienie – nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej[1]. Współczesna psychologia traktuje pojęcie „uzależnienie” szeroko i zakłada, że może ono obejmować także inne czynności, nad wykonywaniem których dana osoba utraciła kontrolę[2]. Gdzie 3 papierosy (stala wartosc) przez 8 lat to utracenie kontroli? Dalej: Nawyk – w terminologii psychologii zautomatyzowana czynność (sposób zachowania, reagowania), którą nabywa
@Marakuja: przecież ci pisze, że jest to średnia liczba jaką wypala, jeśli kiedykolwiek palileś to wiesz jak jest, że raz wypalisz więcej raz mniej, ale jak ktoś cie pyta ile mniej więcej palisz średnio na miesiąc to nie podasz co do papierosa. Myślę, że jakbym dodał "około" to by zaoszczedziło nam czasu i dyskusji. Plus nawyk wykonuje się w określonych porach (już na upartego dać ten przykład z myciem zębów to