Wpis z mikrobloga

Przeglądając wykop co chwila widzę nieskrywaną radość wykopków z załamania na rynku mieszkań na wynajem. Bo hehe Janusze nie dadzą rady spłacić hipoteki i hehe dobrze im tak.
Mógłby mi ktoś mądrzejszy ode mnie wyjaśnić w jaki sposób fakt, że jeden czy drugi, nawet setny czy dwusetny Janusz straci mieszkania które wynajmował na rzecz banku wpłynie pozytywnie na ceny najmu?
Ile mamy banków w Polsce dających kredyty hipoteczne? Ze 30 może. Nie jest żadną tajemnicą, że banki są nastawione na zysk. Jak ktoś nie spłaci mieszkania to zwyczajnie je zajmują i dysponują nim uwaga: w celu osiągnięcia zysku. Brzmi logicznie, prawda? Na jakiej podstawie uważacie, że banki będą wynajmować bądź sprzedawać te mieszkania za bezcen?

#nieruchomosci
#finanse
#wynajem
#studbaza
  • 18
@robertx: Zajmowanie mieszkań to skrajne przypadki.
Po prostu więcej mieszkań będzie wystawione na sprzedaż co zwiększa podaż.
Popyt zmniejsza wiele czynników, moim zdaniem największy to kupcy gotówkowi się wycofują z rynku (zakupy inwestycyjne głównie).
Jak oni się wycofują to znaczy, że oczekują spadków.
Udział gotówki spadł z 70% do 30%: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gotowkowe-zakupy-mieszkan-w-odwrocie-nowe-dane-NBP-7977441.html
@robertx: to są znacznie bardziej skomplikowane procesy niż to nakreśliłeś. Spójrz na niewypłacalność kredytobiorców w poprzednim kryzysie i odpowiedz sobie na pytanie jak zubożenie społeczeństwa przez aktualną sytuację będzie podobne do tego co się działo 10 lat temu.
@robertx: Większość wykopków wcale nie cieszy się z nieszczęścia "Januszy", tylko z powrotu do normalności na rynku nieruchomości. Dla większości ludzi kupno mieszkania wiąże się z zadłużaniem na wiele lat, a wynajem zjada sporą część wypłaty. Wystarczy popatrzeć na DSTI kredytów mieszkaniowych.

Licytacje nieruchomości przyczynią się do spadku cen jako ostatnie, bo od niepłacenia rat do licytacji upływa dość dużo czasu.

Na jakiej podstawie uważacie, że banki będą wynajmować bądź sprzedawać
Jeśli bank otrzyma mniej niż wynosi zadłużenie, to osoba mająca kredyt nadal musi spłacić resztę.


@systemluster: Dokładnie, a jeżeli więcej to zwrócić różnicę dłużnikowi, ale to ma niewielkie znaczenie, bo:

Jak ktoś nie spłaci mieszkania to zwyczajnie je zajmują


@robertx: Chyba taki Janusz musiałby być kompletnym kretynem aby doprowadzić do tego, żeby bank sprzedawał jego mieszkanie a nie on sam, zatem Janusz je sam wcześniej sprzeda. A skoro jakoś udało
@robertx: zwykła zawiść a propos motywów. A propos banków, to banki nie prowadzą wynajmu mieszkań, jak zajmą nieruchomość to będą próbowali ją sprzedać tak by odzyskać jak najwięcej kapitału jak najszybciej.

powrotu do normalności


@systemluster: a jaka to jest normalność wg Ciebie? Określ ją twardymi liczbami.
a jaka to jest normalność wg Ciebie? Określ ją twardymi liczbami.


@alex-fortune: Dla każdego normalność jest czym innym, ale według mnie normalne wzrosty cen to takie jakie były do 2017. Później na rynek wjechało masowo airbnb, flipperzy i ludzie wierzący w safe haven.
Później na rynek wjechało masowo airbnb

Tak, to jest patola zdecydowanie - prawo powinno być równe dla wszystkich, fajnie, że pojawia się nowa alternatywa dla hoteli, ale to nie może być robione na zasadzie wolnej amerykanki - porządek być musi.

flipperzy

A to już robota jak każda inna

ludzie wierzący w safe haven.

A to z kolei jest stare jak świat, w Londynie od wielu lat mieszkania w samym centrum sobie stoją
Po prostu więcej mieszkań będzie wystawione na sprzedaż co zwiększa podaż.


@budyn: Podaż jest zwiększona poprzez budowę nieruchomości.

Jeśli masz mieszkanie które jest wynajmowane i zostanie wystawione na sprzedaż to podaż całościowa na rynku nieruchomości nie zmieni się. Zmaleje podaż na rynku najmu i wzrośnie podaż na rynku kupna-sprzedaży.

By sytuacja na rynku była lepsza nie wystarczy przenieść podaży z jednego sektora do drugiego ale przede wszystkim trzeba całościowo zwiększyć podaż.
po prostu większość tych wykopków to jeszcze dzieci, które nie do końca ogarniają jak działa gospodarka, ale mają gotowe recepty na naprawę całego świata.


@joffie: próbujesz sobie to tłumaczyć w najbardziej prostacki sposób. Do "zawiści" dodaj może jeszcze klasyk pt. "to takie polskie" - bo my przecież jesteśmy jako naród #!$%@? a inne nacje od zawiści są całkowicie wolne, no nie?

Otóż wyobraź sobie, że pozory mylą, a te legendarne "wykopki"
Jestem na wykopie przez to jedną z najbardziej znienawidzonych grup społecznych, bo jak ja śmiem śmieć kupić i wynajmować mieszkanie.


@joffie: wydaje mi się, że nadinterpretujesz. Nie zauważyłem, żeby nienawiść była skierowana w kierunku osób, które zwyczajnie kupują mieszkania za gotówkę. Być może mylisz nienawiść z brakiem zrozumienia tego rodzaju inwestycji w obecnych warunkach. Ktoś napisze w sposób prześmiewczy, że kupowanie mieszkania pod wynajem w momencie, gdy ten pada na pysk,
Chyba taki Janusz musiałby być kompletnym kretynem aby doprowadzić do tego, żeby bank sprzedawał jego mieszkanie a nie on sam, zatem Janusz je sam wcześniej sprzeda. A skoro jakoś udało mu się kupić mieszkanie i je ma to kompletnym kretynem nie jest.


@vertical: no wiesz, trochę mieszkań na aukcjach komorniczych jest.. sugerujesz, że wszystkie są od właścicieli, którzy je dostali, a nie kupili? Czy że długi ich zaskoczyły nagle pewnego ranka
@maur OK, to prawda że pewnie znalazłyby się mieszkania zajęte za niepłacony kredyt hipoteczny no ale trzeba być amebą żeby do tego dopuścić, zwłaszcza że oczywiście że komornik nie przychodzi z dnia na dzień tylko proces ten jest długi :)
no ale trzeba być amebą żeby do tego dopuścić


@vertical: pełna zgoda! :D niestety ja generalnie ubolewam nad poziomem edukacji finansowej w naszym kraju i niektórzy naprawdę imponująco nie ogarniają :(