Wpis z mikrobloga

Szukam laptopa i monitora, pod specyficzną funkcjonalność.

Czytałem trochę o możliwości podłączenia monitora do laptopa z przesyłem obrazu wraz z jednoczesnym ładowaniem i obsługą hub`a. Pomysł z podłączaniem jednego przewodu do laptopa który zapewni mi jego zadokowanie wydaje mi się rewelacyjny. Wyobrażam sobie to tak, że na biurku mam monitor lub dwa do którego mam wpięte:

mysz
klawiatura
głośniki
plus dwa wolne usb
trzeci przewód to przewód do połączenia z laptopem (tu pojawia się wątpliwość)
Laptop leży na biurku połączony jednym przewodem do "monitora-huba"

Pytanie 1:
Jakiego standardu magistrali potrzebuję. Widzę, że są następujące rozwiązania:
USB typu C (chyba zwykłe 3.0)
USB typu C z thunderbolt
USB 3.1 Gen2
USB 3.2

Mam trochę mętlik w głowie i nie wiem dokładnie czego potrzebuję, co zapewni najszerszą funkcjonalność

Pytanie 2:
Które laptopy z takim rozwiązaniem powinny przykuć moją uwagę? Szukam czegoś minimum 14 cali max 15 cali. W stylu wydajnego ultrabooka (Coś jak nowy huawei D14 2020 z ryzen 4600H)

Pytanie 3:
Który monitor wybrać by zapewnił odpowiednią funkcjonalność. Myślę że interesowałby mnie standardowy, z dobrą matrycą, nie zakrzywiony czy ultrawide choć kto wie.

Chciałbym by laptop na biurku stał w takim stojaku jak poniżej i zajmował jak najmniej miejsca.

#komputery #laptopy #it #technologia #pytanie #pcmasterrace
Pobierz victor89 - Szukam laptopa i monitora, pod specyficzną funkcjonalność.

Czytałem tro...
źródło: comment_1603042823fYv17XstgnSXE64ILBIHnw.jpg
  • 13
@victor89: to jest bardziej skomplikowane, musisz poczytać. Różne firmy różnie implementują rzeczy. Na pewno odpadają tańsze laptopy które nie mają thunderbolt. To co zadziała to jakiś thinkpad lub xps z markową stacją dokującą. Np: https://www.x-kom.pl/p/398031-stacja-dokujaca-do-laptopa-dell-tb16-usb-c-hdmi-dp-ethernet-usb-180w.html

Ale nie licz na to że będzie tanio i bezproblemowo. Na przykład przesył prądu zajmuje niektóre linie kabla, a więc przy napędzaniu dwóch monitorów, możesz nie być w stanie przesyłąć dostatecznie dużo mocy aby zasilić laptopa,
@contepartiro dziękuję za odpowiedź. Temat może nie tyle jest skomplikowany co niejednoznacznie opisany i implementację w różnych urządzeniach są odmienne.

Natomiast mi chodzi o rozwiązanie pomijające stację dokująca.

Postaram się ująć to innymi slowami
Chce podłączyć laptopa bezpośrednio do monitora kablem usb typu C z power delivery. Monitora używam jak stacji dokujące gdyż powinien mieć na pokładzie dodatkowe usb i wyjście jack pod głośniki. Chcę tak pracować na codzień w moim domowym
@victor89: Myślę, że to nie przejdzie. To, że monitor ma tyle gniazd, nie oznacza, że będzie płynnie obsługiwał sygnały z podpiętych do nich urządzeń. Dedykowane stacje dokujące nie używające specjalnych gniazd miewają z tym problem, a Ty chcesz użyć po prostu monitora. Te, które obsługują "kabelki" i tak wymagają podłączenia doń laptopa po USB (afaik).
Choć może się mylę...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@victor89: Dell latitude 5480, (procesor niskonapieciowy) a monitor Dell P2419HC.

Czy to jest wersja z thunderbolt nie wiem. podłączam do monitora do gniazda usb-c i wszystko działa, obraz dźwięk klawiatura dysk, no i ładowanie.

Tak jak pisałem działa to z pewnie większością Delli Latitude z procesorem niskonapięciowym. Jeśli wybierz normalny procesor wtedy laptop po podłączeniu do monitora będzie informował że wykryl wolna ładowarkę. Też działa, ale ładowanie trwa wieki
@contepartiro
@EO33
@Iskaryota
@Captcha--
@x-kom

Dobra, już wiem wszystko.
Potrzebuje laptopa z thunderbolt.
Co ciekawe właśnie wchodzi standard thunderbolt 4 który wspiera nadchodzące usb4 oraz wybudzanie laptopa z zadokowanych myszek i klawiatur.
Rozwoazanie idealnie skrojone pode mnie gdyż głównie chce laptopa trzymać na tym fikuśnym stojaku.

Narazie znalazłem jednego laptopa z thunderbolt 4 a jest to MSI Prestige 14Evo z core 11 generacji.

Wikipedia pomogła wraz z filtrami w x-kom :D
@victor89: ja bym nadal poczytał na forum o konkretnych modelach czy wszystko z nimi jest git, bo tam są jakieś drobne różnice nadal, typu dany laptop potrafi przesyłać przez ten thunderbolt dany standard displayport który oferuje maksymalnie jakąś rozdizelczość
@contepartiro tak zgadza się. Max co potrafi thunderbolt 3 to 2x monitory 4k lub 1x monitor 5k.

Inne limitacje to posiadanie samego usbc bez wsparcia thunderbolt. Stąd te różnice.
Laptopy które posiadają thubderbolt zwykle powinny mieć zaimplementowana pełna specyfikację.