Wpis z mikrobloga

  • 231
Stoicyzm na dziś - 13 października - Zemsta to potrawa, z której najlepiej zrezygnować

„Najlepszą zemstą jest nie odpłacać pięknym za nadobne”. Marek Aureliusz, Rozmyślania , 6.6

„O ileż lepiej jest się leczyć niż szukać pomsty za szkody. Zemsta prowadzi do marnotrawienia czasu i naraża na znacznie większe szkody niż te, które są jej przyczyną. Gniew zawsze jest trwalszy niż ból. Najlepiej jest wybrać przeciwną drogę. Czy ktokolwiek uważa za normalne odpłacać kopnięciem mułowi lub ugryzieniem psu?” Seneka, O gniewie , 3.27.21

Marek Aureliusz i Seneka piszą, że właściwą postawą i zarazem najlepszą zemstą, jest powstrzymanie się od rewanżu. Jeżeli ktoś był dla Ciebie niemiły i odpłacisz mu się tym samym, udowodnisz tylko, że jego postępowanie było uzasadnione.
Zamiast tego, postaraj się być ponad rzeczy które Cię rozczarowują lub ranią, spróbuj być przykładem dla innych. Nie ma nic dobrego w oszustwie, egoizmie oraz sprawianiu innym bólu.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania
#filozofia #stoicym
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 76
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: jak zazwyczaj zgadzam się z tymi twierdzeniami, które nam tutaj wrzucasz, tak te mi się kojarzy z nauczycielką w szkole, która nie zwraca uwagi na gnębienie jednego ucznia przez drugiego, które kończy się "zemstą". Następnie pada hasło "nie obchodzi mnie kto zaczął, podajcie sobie ręcę". Wmawia się takim dzieciakom w szkole, że mają być grzeczne i nie reagować na zaczepki, a każdy kto był w szkole chyba wie jak
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: Trudno dojść do takiej myśli, zwłaszcza gdy ktoś sprawia nam dużo cierpienia. Po pierwsze jednak, mszcząc się i złoszcząc sami sobie robimy krzywdę, a po drugie warto nawiązać do innej stoickiej myśli dotyczącej przebaczania. O wiele bardziej dojrzałym podejściem jest analiza, dlaczego dana osoba nas skrzywdziła, jakie były jej motywy i czy w ogóle zrobiła to świadomie, a później popracować nad wybaczeniem i odpuszczeniem wszelkiej złości - bądźmy po
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: Zgadzam się z opinią powyżej,też Mi zmusza 2 uczniów do podania sobie ręki i wraca pić kawę.Czy jeśli ktoś z premedytacją odebrał ci możliwośc chodzenie na zawsze,to czy byłbyś był mu wstanie wybaczyć?Ja na pewno nie.
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: Ziarna zemsty kiełkują w krzywdzie, utracie bezpieczeństwa, poczuciu bezsilności, gniewie o sile trzęsienia ziemi. Przeistoczenie ofiary w kata, degradujące ciało z duszą jest tragedią, która może mieć przykre następstwa w przyszłości; jednak siła popędu do odpłaty, "naprawienia" zepsutego świata, narkotyk poczucia sprawstwa, puczu i przejęcia władzy nad utraconą rzeczywistością jest tak pierwotna, tak magnetyzująca, że wpisana jest w naszą najgłębszą naturę. Siedząc w gaju oliwnym, będąc obsługiwanym przez niewolników,
  • Odpowiedz
Czy ktokolwiek uważa za normalne odpłacać kopnięciem mułowi lub ugryzieniem psu?


@dac_oficjal: no może gryzienie psa to nie jest najlepszy pomysł, ale agresja ze strony zwierzęcia nie może pozostać bez odpowiedzi. Zwierzę musi wiedzieć, że agresywne zachowanie jest złe i tak samo inni ludzie powinni wiedzieć, że pewne zachowanai nie będą tolerowane.
  • Odpowiedz
Ta myśl akurat IMO to powstała by chronić dupę różnych cwaniaków, tak samo jak nadstawianie drugiego polika na plaskuna. "Zrobisz mi krzywdę to się #!$%@? spodziewaj, że to samo ci tylko po dwakroć zrobię, #!$%@?", tak to powinno brzmieć ;)
  • Odpowiedz
@addendum: tu chyba nie chodzi o przebaczanie, bo to bardziej chrześcijaństwo niż stoicyzm, ale nie tracenie własnych zasobów: energii, uwagi, myśli itp. na zemstę - bo to można przekierować w swój rozwój, nowe doświadczenia etc.
  • Odpowiedz
@wilk633: @teofil-fiutt:
Wydaje mi się, że agresja w szkole to trochę coś innego. Nie reagowanie na zaczepki raczej utwierdza agresora w słabości swojej ofiary i plaskacz na twarz jest raczej zalecany. Ale to nie jest zemsta tylko obrona.
Według mnie, ten wpis można wykorzystać np w sytuacji pewnego mirka, który kilkanaście dni temu napisał pod jednym z postów że nie potrafi wybaczyć swojej byłej że go rzuciła, przez
  • Odpowiedz
tu chyba nie chodzi o przebaczanie


@Walkiria81: Dokładnie. To jest "odpuszczenie" co nie jest równe z zamazaniem i zapomnieniem przewinień.

Z tym że dochodzi tu jeszcze kwestia równowagi na poziomie moralnym. Postępowania zwierząt nie rozpatrujemy na tej płaszczyźnie więc faktycznie odpłacanie im za ich uczynki jest niecelowe. Natomiast ludzkie przewinienie wobec nas powinno być rozliczone by zapanowała sprawiedliwość (tego stoik nie może lekceważyć). Chyba że traktujemy innych ludzi jak zwierzęta.
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: Czasem ciężko się powstrzymać ale warto to ćwiczyć by z czasem (ja już prawie jestem na tym etapie) gdy spotka cię coś niedobrego zamiast mścić się zachować spokój i np życzyć osobie np. dobrego dnia albo zapytać co zrobiłem że tak postąpił, mina takiego człowieka bezcenna bo jest zbity z tropu i często szybciej łagodzi się spory bo był kompletnie nieprzygotowany na rozwój taki rozwój akcji xD
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: na pewno zawsze warto podejść do tego na spokojnie i przemyśleć, jednak ja wyznaję zasadę że jeśli ktoś celowo zrobił Ci krzywdę, i masz ochotę/możliwości mu oddać, nawet z nawiązką, tak by samemu pozostać bezpiecznym (zarówno w rozumieniu fizycznym/psychicznym jak i prawnym), to jak najbardziej powinno się to zrobić.
  • Odpowiedz