Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
To już dwudziesta dzika pszczoła, którą opisuję! Wpis zbiegł się z moimi urodzinami, więc przy podwójnym jubileuszu postanowiłam wybrać jakąś specjalną pszczołę na tę okazję. Znajomy ostatnio zarzucał mi, że brakuje na stronie podkreślania informacji o tym, że pszczoły są pożyteczne. Że rzadko o tym wspominam i żebym opisywała, jak porobnice, murarka ogrodowa, czy pszczolinki zapylą mistrzowsko ogródek. I że z pewnością podniesie to walory użytkowe mojej strony.

Myślę, że to ciekawa uwaga i być może kiedyś ją wezmę do serca. Jednak dzisiaj miałam ochotę opisać Wam najbardziej bezużyteczną pszczołę jaką znam. Opowiem dzisiaj o murarce nakamionce (Hoplitis anthocopoides). Związana jest ona ściśle ze żmijowcem zwyczajnym (Echium vulgare). I pewnie byłaby to dobra wiadomość dla producentów nasion żmijowca ( ͡° ͜ʖ ͡°) gdyby nie to, że jest jeszcze inna pszczoła, bardzo podobna, również związana z tą rośliną, ale pospolita – murarka żmijowcowa. Zalety tej drugiej pszczoły są chociażby takie, że gnieździ się w pomocach gniazdowych wykładanych w domkach dla owadów, dzięki czemu można mieć nad nią kontrolę, można nią handlować i przenosić w różne miejsca. Natomiast nasza tytułowa murarka nakamionka (Hoplitis anthocopoides), żeby być jeszcze bardziej bezużyteczną – nie nadaje się do handlu i ciężko ją transportować. Znalezione przeze mnie gniazdo przyczepione było do kilkutonowego głazu. Tak, to idealna jubileuszowa pszczoła. Dzisiaj opowiem, jak jest ciekawa i jak wiele radości mi sprawiła :)

Więcej tu: https://dzicyzapylacze.pl/hoplitis-anthocopoides-murarka-nakamionka/
A skrót jak zawsze w komentarzach.

#pszczoly #gruparatowaniapoziomu #owady
Pobierz M.....e - Hej #dzicyzapylacze
To już dwudziesta dzika pszczoła, którą opisuję! Wpis ...
źródło: comment_16020570446vVFZDNsmlWQ6fmS7vSv8g.jpg
  • 79
@Gieekaa Dziękuję za uroczą kartkę urodzinową Gieekaa :)
Myślę, że murarki ogrodowe by zalepiły takie otwory. Za granicą można kupić klocki z gliny z nawierconymi otworami. I murarki z nich korzystają.
Każdy gatunek preferuje jakiś materiał i średnicę gniazdowania, ale te najbardziej plastyczne pszczoły nie są zbyt wybredne.

Jeżeli chodzi o nakamionki, to takie otwory by je nie skusiły.
@Megachilidae: Co ja mogłem kiedyś widzieć, jeśli wyglądało jak pszczoła zupełnie, było wielkości pszczoły, ale miało kolor jakiś taki ciemnoniebieski, fioletowy, granatowy... trudno powiedzieć, słabo rozpoznaję kolory.
Wszystko co znalazłem w temacie, to zadrzechnia fioletowa, ale to raczej nie ona, bo tamta była kształtu i wielkości pszczoły.
Zdjęcia próbowałem robić, ale wyszły słabo...
Pobierz severson - @Megachilidae: Co ja mogłem kiedyś widzieć, jeśli wyglądało jak pszczoła z...
źródło: comment_1602082897vt39fZRwji7hYvhqy6wrvE.jpg
Znalazłem Zadrzechnie fioletową ze złamanym skrzydełkiem. Może mi ktoś podpowiedzieć jak jej pomóc?
@pu100stan: Wśród pszczół spotykamy takie gatunki, które nie wykazują żadnych specjalizacji i korzystają z różnych kwiatów. Są takie, które są związane z pewnymi rodzinami roślin, a są też takie, które związane są tylko z jedną rośliną.
I do ostatniej właśnie grupy należy omawiana we wpisie pszczoła. Dla tego gatunku pszczoły żmijowiec jest wyjątkowy, ponieważ innych kwiatów nie oblatują.

Żmijowiec jest też fajną rośliną odwiedzaną przez różne gatunki pszczół. Do tego nie