Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
To już dwudziesta dzika pszczoła, którą opisuję! Wpis zbiegł się z moimi urodzinami, więc przy podwójnym jubileuszu postanowiłam wybrać jakąś specjalną pszczołę na tę okazję. Znajomy ostatnio zarzucał mi, że brakuje na stronie podkreślania informacji o tym, że pszczoły są pożyteczne. Że rzadko o tym wspominam i żebym opisywała, jak porobnice, murarka ogrodowa, czy pszczolinki zapylą mistrzowsko ogródek. I że z pewnością podniesie to walory użytkowe mojej strony.

Myślę, że to ciekawa uwaga i być może kiedyś ją wezmę do serca. Jednak dzisiaj miałam ochotę opisać Wam najbardziej bezużyteczną pszczołę jaką znam. Opowiem dzisiaj o murarce nakamionce (Hoplitis anthocopoides). Związana jest ona ściśle ze żmijowcem zwyczajnym (Echium vulgare). I pewnie byłaby to dobra wiadomość dla producentów nasion żmijowca ( ͡° ͜ʖ ͡°) gdyby nie to, że jest jeszcze inna pszczoła, bardzo podobna, również związana z tą rośliną, ale pospolita – murarka żmijowcowa. Zalety tej drugiej pszczoły są chociażby takie, że gnieździ się w pomocach gniazdowych wykładanych w domkach dla owadów, dzięki czemu można mieć nad nią kontrolę, można nią handlować i przenosić w różne miejsca. Natomiast nasza tytułowa murarka nakamionka (Hoplitis anthocopoides), żeby być jeszcze bardziej bezużyteczną – nie nadaje się do handlu i ciężko ją transportować. Znalezione przeze mnie gniazdo przyczepione było do kilkutonowego głazu. Tak, to idealna jubileuszowa pszczoła. Dzisiaj opowiem, jak jest ciekawa i jak wiele radości mi sprawiła :)

Więcej tu: https://dzicyzapylacze.pl/hoplitis-anthocopoides-murarka-nakamionka/
A skrót jak zawsze w komentarzach.

#pszczoly #gruparatowaniapoziomu #owady
Pobierz M.....e - Hej #dzicyzapylacze
To już dwudziesta dzika pszczoła, którą opisuję! Wpis ...
źródło: comment_16020570446vVFZDNsmlWQ6fmS7vSv8g.jpg
  • 79
@Quimeen: a jednak to inne gatunki chociaż mogą należeć do jednego rodzaju czy rodziny. W tym roku dla Polski właśnie stwierdzono nowy gatunek pszczoły dziko żyjącej właśnie różnica zaś od innego gatunku leżała już we wspomnianym nadustku.