Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
To już dwudziesta dzika pszczoła, którą opisuję! Wpis zbiegł się z moimi urodzinami, więc przy podwójnym jubileuszu postanowiłam wybrać jakąś specjalną pszczołę na tę okazję. Znajomy ostatnio zarzucał mi, że brakuje na stronie podkreślania informacji o tym, że pszczoły są pożyteczne. Że rzadko o tym wspominam i żebym opisywała, jak porobnice, murarka ogrodowa, czy pszczolinki zapylą mistrzowsko ogródek. I że z pewnością podniesie to walory użytkowe mojej strony.

Myślę, że to ciekawa uwaga i być może kiedyś ją wezmę do serca. Jednak dzisiaj miałam ochotę opisać Wam najbardziej bezużyteczną pszczołę jaką znam. Opowiem dzisiaj o murarce nakamionce (Hoplitis anthocopoides). Związana jest ona ściśle ze żmijowcem zwyczajnym (Echium vulgare). I pewnie byłaby to dobra wiadomość dla producentów nasion żmijowca ( ͡° ͜ʖ ͡°) gdyby nie to, że jest jeszcze inna pszczoła, bardzo podobna, również związana z tą rośliną, ale pospolita – murarka żmijowcowa. Zalety tej drugiej pszczoły są chociażby takie, że gnieździ się w pomocach gniazdowych wykładanych w domkach dla owadów, dzięki czemu można mieć nad nią kontrolę, można nią handlować i przenosić w różne miejsca. Natomiast nasza tytułowa murarka nakamionka (Hoplitis anthocopoides), żeby być jeszcze bardziej bezużyteczną – nie nadaje się do handlu i ciężko ją transportować. Znalezione przeze mnie gniazdo przyczepione było do kilkutonowego głazu. Tak, to idealna jubileuszowa pszczoła. Dzisiaj opowiem, jak jest ciekawa i jak wiele radości mi sprawiła :)

Więcej tu: https://dzicyzapylacze.pl/hoplitis-anthocopoides-murarka-nakamionka/
A skrót jak zawsze w komentarzach.

#pszczoly #gruparatowaniapoziomu #owady
M.....e - Hej #dzicyzapylacze
To już dwudziesta dzika pszczoła, którą opisuję! Wpis ...

źródło: comment_16020570446vVFZDNsmlWQ6fmS7vSv8g.jpg

Pobierz
  • 79
Samice budują gniazda samodzielnie, choć mogą też wykorzystać stare komórki, współdzieląc gniazdo i pracując obok siebie. Co ciekawe zaobserwowano przywłaszczanie sobie przez pszczoły komórek gniazdowych wykonanych przez inne samice tego samego gatunku. Podkradając sobie wzajemnie wybudowane już gniazda wykazują zachowania kleptopasożytnicze.
M.....e - Samice budują gniazda samodzielnie, choć mogą też wykorzystać stare komórki...

źródło: comment_1602057142gtd3vT0y5gKKniECp9JHVJ.jpg

Pobierz
Z zewnątrz gniazdo wzmocnione jest dodatkowo zaprawą. Takie gniazdo jest twarde i odporne na warunki atmosferyczne. Co ciekawe, zaprawa ta nakładana jest na całe gniazdo. Stąd, gdy komórki były budowane wspólnie przez kilka pszczół, samica pokrywa zaprawą nie tylko komórki zrobione przez siebie, ale też i innych samic. Wydawałoby się, że to altruistyczne zachowanie. Jednak należy zauważyć, że każdy słaby punkt w gnieździe, to zagrożenie dla własnego potomstwa samicy.

Na zdjęciu gniazdo
M.....e - Z zewnątrz gniazdo wzmocnione jest dodatkowo zaprawą. Takie gniazdo jest tw...

źródło: comment_1602057172akWQQF3OUG8e7TNpyEwG8N.jpg

Pobierz
Pszczoła ta jest silnie związana ze żmijowcem zwyczanym i tylko kwiaty tej rosliny odwiedza. Siedlisko tej szczególnej pszczoły składa się z trzech podśrodowisk: miejsca gniazdowania, stanowiska poboru materiału do budowy gniazd oraz źródła pyłku. W przypadku braku któregoś z trzech wymienionych zależności, pszczoła nie ma możliwości rozwoju.
Tutaj o żmijowcu napisała artykuł @Tulkandra: https://dzicyzapylacze.pl/zmijowiec-zwyczajny-echium-vulgare-l/ Żmijowiec to piękna i wartościowa roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Jakby co, to mam trochę
M.....e - Pszczoła ta jest silnie związana ze żmijowcem zwyczanym i tylko kwiaty tej ...

źródło: comment_1602057188gKcHW2O0ckL2fKHI3pLyXc.jpg

Pobierz