Wpis z mikrobloga

Enola Holmes (2020)

Tak, o tego Holmesa chodzi. I o jego młodszą siostrę. Już wiem co sobie pomyślicie, uuu jechanie na sławie legendarnego detektywa. Tylko trochę. Enola to młodzieżowy film przygodowy z bardzo dobrą obsadą i w dość nietypowej konwencji.

W roli głównej występuje znana ze Stanger Things Millie Bobby Brown, a także Henry Cavill oraz Helena Bonham-Carter. Co do fabuły, jest ona troszkę naiwna, otóż mieszkająca w wielkim domu Enola w dniu swoich 16 urodzin odkrywa, że jej matka zniknęła. Tak po prostu bez pożegnania. Chcąc nie chcąc, Elona trafia pod opiekę swoich starszych braci, Sherlocka i Mycrofta. Ten ostatni, krańcowo zniesmaczony wychowaniem swojej siostry na niezależną kobietę postanawia wysłać ją do szkoły dla dziewcząt. Elonie nie pozostaje nic innego niż zwiać z domu i spróbować znaleźć matkę na własną rękę, szczególnie po tym, jak znajduje pewne wskazówki sugerujące gdzie jej matka może przebywać.

Największą zaletą filmu jest łamanie czwartej ściany przez główną bohaterkę, która jest zarówno narratorką, a także zwracając się bezpośrednio do widzów wyjaśnia nam swoje motywacje, opowiada o przemyśleniach oraz o swoich planach. Zabieg dość rzadki, stosowany czasem w sztukach teatralnych, albo kabaretach (np Kabaret Potem). Można jeszcze wymienić tu Deadpoola, lecz tu inni bohaterowie nie pytają naszej protagonistki do kogo rozmawia xD

Film miał premierę 23 września na platformie Netflix, ale jak się ktoś uprze to można go znaleźć w sieci.

Polecam 7/10
#film #kino #ogladajzwykopem #netflix #xandrapoleca
xandra - Enola Holmes (2020)

Tak, o tego Holmesa chodzi. I o jego młodszą siostrę....
  • 50
@xandra czytałem recenzję, której autor jako największą wadę dla fanów Sherlocka wskazuje pokazanie jego ludzkiej twarzy, uczuć i zrozumienia innych. Faktycznie tak jest i ten inny obraz Sherlocka przeszkadza w odbiorze filmu?
@dlotiw: Napisałam, że fabuła jest dość naiwna, nawet infantylna, ale mnie podobała się właśnie ta nietypowa konwencja. Reżyser zastosował identyczny zabieg w serialu Fleabag (2016).