Wpis z mikrobloga

@Cointreau: Rura wygina się w zaprojektowanym miejscu, a nie przesuwając ścianę nośną budynku. Pic rel.
Położone na boku też występują i działają dokładnie tak samo.

@TomAss83: Tam leci nie zwykła ciepła para tylko przegrzana. W tej samej jednostce masy można transportować 6x więcej ciepła w przegrzanej parze niż w wodzie. Do tego ma mniejszy współczynnik przenikania ciepła dzięki czemu są mniejsze straty na przesyle.
ZaQ_1 - @Cointreau: Rura wygina się w zaprojektowanym miejscu, a nie przesuwając ścia...

źródło: comment_1601659297f1wFcBOfW1XxeU5nXAyV32.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Cointreau: rozszerzalność liczy się wzdłuż rury, a kolanka zmieniają oś wydłużenia, przez co rura pracuje jak na rysunku. W instalacjach przemysłowych często tak prowadzi się orurowanie, by występowała naturalna kompensacja właśnie dzięki zakrętom.

@TomAss83: @ZaQ_1: To nie do końca tak. Nie mam pewności, ale wydaje mi się, że większość sieci ciepłowniczych wykorzystuje właśnie wodę. Para może i ma dużo ciepła w przeliczeniu na masę, ale jest ze trzy rzędy
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade:
Dokładnie nie pamiętałem bo zajęcia z sieci ciepłowniczych i praktykę w ciepłowni miałem dobrych kilka lat temu. Poszukałem i rzeczywiście w rurach leci woda, ~120*C. Para przegrzana jest używana do grzania tej wody w wymiennikach w ciepłowni.
Wołam @TomAss83: żeby nie żył w błędzie przez moje złe info
  • Odpowiedz
  • 1
@tomidaj_ podobna zasada do szyn kolejowych. Robi się co jakiś czas pustą przerwę, żeby w lato przy rozgrzaniu się nie wygięły ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz