Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ZaQ_1: hahah para przegrzana przy 130°C , zobacz sobie wykres pary i-s a później opowiadaj głupoty. Te 130°C tj temperatura wody grzewczej na zasilaniu przy minus 20°C na zewnątrz. To coś to jest kompensator a w tych rurociągach jest 100%woda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Cointreau: wez sobie rozprostuj spinacz biurowy, a drugi tez rozprostuj i zrob na nim ten kształt. Zobaczysz, że łatwiej ściska/rozciaga sie to z kompensacja.

Skoro kompensacja latwo ulega przemieszczeniom, to znaczy że w rurociągu powstaną niewielkie siły osiowe wynikające z rozszerzalnosci termicznej. Jakby nie było kompensacji, to powstalyby duże siły osiowe w takim rurociągu, które mogą spowodować jego wyboczenie, a końcówka rurociągu musiałaby mieć potężne zamocowanie lub u źródła rurociąg
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@tomidaj_: np piec w elektrowni Kozienice jest wiszący bo po nagrzaniu sie wydłuża sie ponad 40cm a ma wysokosc jak dobrze pamietam okolo 3 pięter. Tu z rurami podobnie ;)
  • Odpowiedz
@tomidaj_: kompensacja ma na celu podzielenie masy rozpedzonej wody na kilka czesci, tak by zmniejszyc sile z jaka uderzy na najbliższą przeszkodę (kolano, zawór, itp.). Szczególnie potrzebna w instalacjach o niższym ciśnieniu, które lubią się zapowietrzać powodując odcinkowe bufory przyśpieszające wodę.

Na podobnej zasadzie działa zabawka klaun-akrobata:

kazoo1988 - @tomidaj_: kompensacja ma na celu podzielenie masy rozpedzonej wody na ki...

źródło: comment_1601678283F4euBrOjiXKVaTFgfTAae0.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz