Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś ekspert od licencji? :)

Chcę świadczyć pewną usługę (komercyjnie) informatyczną. Czyli wszystko chodzi po mojej stronie a klient dostaje tylko wynik.

Przy okazji znalazłem w sieci wyuczoną sieć neuronową która by mi pomogła (nie ma znaczenia, ale uruchomiona jako oddzielny serwis do którego ślę zapytanie i otrzymuje wynik). No i doczytałem, że jest ona na licencji GPL.

Co to dla mnie oznacza w praktyce? Że wszystkie kody (+ własne sieci? ) mam przekazać klientowi? A co jak używam zewnętrznych innych serwisów? Już nie mogę? I on(klient) to teraz może rozprzestrzeniać na licencji GPL moje kody?

Lepiej nie pchać się w GPL?

#programowanie #programista15k #gpl #informatyka #pytaniedoeksperta
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LowcaG: moim zdaniem na znaczenia. Według mnie cały odzielny serwis musi być otwarty.
Jeśli będziesz chciał np weryfikować tam requesty to ta część też powinna być otwarta.
moim zdaniem na znaczenia. Według mnie cały odzielny serwis musi być otwarty.

Jeśli będziesz chciał np weryfikować tam requesty to ta część też powinna być otwarta.


@zibizz1: hm...co to znaczy otwarty serwis?
w tym serwisie będzie tylko ta część GPL i nic więcej, więc jak bym chciał udostępniać kod to właśnie będzie ten oryginalny niemodyfikowany, nic mojego.
@zibizz1: znalazłem taki tekst, uważasz, że to ma sens?

"GNU GPL zobowiązuje osoby, które dystrybuują aplikacje zbudowane w oparciu o zmodyfikowany kod źródłowy do udostępniania tych modyfikacji, ale ten warunek nie zawsze "pokrywa" aplikacje SaaS, które stają się coraz bardziej popularne. W takich sytuacjach projektanci oprogramowania mogą oferować usługi oparte na zmodyfikowanych aplikacjach bez faktycznej ich dystrybucji."

(tyle, że ja nawet nie chcę tego modyfikować)
@zibizz1: Jeśli udostępniasz go przez sieć (tzn. dostarczasz tylko usługę) to nie, w takich przypadkach jest licencja AGPL.

Co więcej, licencja GPL mówi o udostępnianiu źródeł tylko użytkownikom, więc jak sprzedasz aplikację użytkownikowi A, a potem jakiś użytkownik B, który nie jest Twoim klientem, poprosi o kod, to możesz kazać mu spadać na bambus.
@zibizz1: @Hauleth: Dzięki Panowie, wiele mi się rozjaśniło :)

jeśli to kompletne rozwiązanie gotowe do wrzucania na serwer i nic nie trzeba dopasować to ok


@zibizz1: nawet jak bym coś dopasowywał, (czy wywołąnie za pomocą bilioteki to dopasowanie bo sam model jest GPL? ) to dla mnie nie ma problemu z udostępnieniem kodu(tej części) to tylko miała być pomoc dla mnie, i obawiałem się, że jak będę słał requesty
@LowcaG: Skoro nic nie zmieniasz w okdzie to cię to #!$%@?, kod twoich komponentów GPL jest dostępny a cała twoja "obudowa" nie musi być Open Source, a już tym bardziej architektura całego systemu. Pomyśl sobie tak - jak łączysz się Windowsem do udziału sieciowego na Linuxie to Windows nie staje się przez to Open Sourcowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)