Wpis z mikrobloga

Ostatnio kilka osób pytało o kleszcze, zagrożenia i sposoby usuwania.
Piszę to z własnego doświadczenia.
Kleszcz na wbicie się w skórę potrzebuje kilku godzin. Czasami bywa, że krąży, a nieraz tylko lekko zakotwiczy.
Nawet gdy jest wbity w skórę nie trzeba panikować, nie wszystkie są nosicielami.
Trzeba ostrożnie go wyciągnąć.

Czym wyciągam?

Kleszczkartą - do chwytania i wyjmowania kleszczy. Modele kart mają różne rozmiary nacięć w kształcie litery V aby dopasować je do różnych rozmiarów kleszcza ( duże i nimfy), miewają też lupę.

Przesuwam kartę płasko w kierunku kleszcza. W ten sposób trzeba złapać kleszcza w nacięcie karty, następnie ruchem obrotowym - przeciwnie do ruchu wskazówek zegara wyjmujemy kleszcza.

Podobnie robimy dźwigienką.
Pętelki nie stosuję, gdyż wygodniej jest mi kartą.
Pęseta zalecana przez niektórych, niesie niebezpieczeństwo urwania, lub zmiażdżenia kleszcza, dlatego używam w ostateczności.
Po wyjęciu kleszcza dezynfekuję i obserwuję.
Gdyby na drugi, trzeci dzień pojawił się okrągły rumień wokół miejsca w którym był kleszcz, trzeba pójść do lekarza. Gdy nic się nie dzieje, zapominamy o kleszczu.

Są różne środki odstraszające kleszcze, ale nie wszystkie są skuteczne dla wszystkich. Niektóre uczulają, więc sami musimy dokonać wyboru i sprawdzić.

#kleszcze #zdrowie #medycyna
powsinogaszszlaja - Ostatnio kilka osób pytało o kleszcze, zagrożenia i sposoby usuwa...

źródło: comment_1600531673ksl09PrWPikJvVGKjF9djn.jpg

Pobierz
  • 9
@Zodiak: Ja po spacerze z psem miewam na sobie 10 - 20, pies nawet 50.
Zdążyłem się przyzwyczaić. Trzeba sprawdzić po spacerze, ale jak łazi to czuję.
Najczęściej tył głowy, pod pachami, sutki, brzuch, pod łopatką i na wysokości ściągacza skarpet.

---------------------

zgadnij kto miał boreliozę??


Ty?