Wpis z mikrobloga

@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: Chyba masz wyraźnie wskazane kto go wymyślił. Filmik miał takie stężenie informacji i taka długość jak pozostałe filmy - jest to ogólne nakreślenie danego tematu, zresztą wyjaśniłem na czym polegał eksperyment i czemu jest istotny (kontekst - rozwój fizyki kwantowej). To, że nie zrobiłem rozwleczonego filmu w szkolnej formie, to nie oznacza, że nie ma w filmie informacji:). I nikomu nie zakazuje dalej sobie robić researchu, moje filmy to jedynie
@Jak_to: Przecież ani trochę nie wyjaśniłeś, o co chodzi z kotem Schrödingera.

Ponieważ kot jest obiektem makroskopowym, stany |żywy> i |martwy> to makrostany będą kombinacjami bardzo wielu stanów własnych. Kiedy obliczasz wartość oczekiwaną jakiejś obserwabli, pojawia się całe mnóstwo wyrazów mieszanych, które się nawzajem kasują, i zostajesz ze zwykła średnią statystyczną, co rozwiązuje paradoks.
@Clermont: Zaznaczyłem, że jest w superpozycji, w dwóch stanach. To nie jest kanał od fizyki, jestem laikiem w tym temacie i bazowałem na artykułach i filmikach. Dlatego też, nie chciałem głębiej wchodzić w coś, na czym się nie znam i dlatego film trwa nieco ponad 3 minuty, a nie 10. Ten film ma rolę zaznaczyć rolę tego kocura, nieco objaśnic i jakoś usadzić go w świadomości, a nie tłumaczyć pojęciami, których
@Clermont: Chce robić filmy, po których przez te kilka minut widz dowie się czegoś nowego, a nie tłumaczenie przez 10 minut z nauki, której niespecjalnie znam, być może nie każdemu taka forma się spodoba