Wpis z mikrobloga

#zagospodarowanieprzestrzenne #mpzp #budowa #budowadomu #budujzwykopem #budownictwo

Szukam działki budowlanej. Jest jedna w interesującej mnie okolicy, ale ma bardzo nieregularny kształt - ot czworobok, gdzie każdy bok innej długości. Dodatkowym utrudnieniem jest słup elektryczny na 2/3 długości działki (jakieś 1,5m od drogi) Pomijając szczegóły - całość wygląda mniej więcej tak jak na rysunku.
Ze względu na kształt działki - najoptymalniej byłoby budynek ułożyć równolegle do górnej granicy, ale wtedy nie będzie on równolegle do drogi.
I tutaj główne pytanie - czy musi być równolegle? Przeczytałem MPZP - ani słowa o ułożeniu budynku. Inne domy na tej drodze są równolegle, ale tutaj ułożenie działki bardzo takie ułożenie utrudnia (ale nie uniemożliwia - ot wystarczy odpowiedni projekt), ale ze względów na pomysł zagospodarowania działki + chęć założenia fotowoltaiki skierowanej na południe - najlepszym rozwiązaniem byłoby właśnie takie ułożenie budynku....
Wiem, że najlepiej byłoby to przegadać z jakimś architektem, ale na tak bardzo wstępnym etapie, jak wybór działki - nie mam jeszcze żadnego projektanta...
husky83 - #zagospodarowanieprzestrzenne #mpzp #budowa #budowadomu #budujzwykopem #bud...

źródło: comment_1600232950GoY7ihFbLXWAzh4j19Uu2i.jpg

Pobierz
  • 8
@gorfobrut: o widzisz, teraz przeczytałem definicję i widzę, że 'linia zabudowy' pomieszała mi się z 'nieprzekraczalną linią zabudowy'. Ale widzę, że dla tej drogi (droga gruntowa, prywatna ze służebnością) nie ma wyznaczonej linii zabudowy, dla następnej drogi (też gruntowa i na 90% prywatna) - jest.. Co w takim przypadku?
@wilczywilk: Niskie napięcie, więc minimum 3m z tego co kojarzę (więc 4,5m od granicy), a i tak chcę się odsunąć min. 6m.

@WWAldas: Tak jak napisałem wyżej - na równoległej drodze (wyznaczonej na MPZP) jest zaznaczona linia, na tej, drodze, która w MPZP widnieje jako budowlana i nie jest wydzielona (jest służebność drogi w księgach wieczystych, ale droga nie stanowi osobnej działki) - brak linii zabudowy.

Na rysunku niżej to
husky83 - @wilczywilk: Niskie napięcie, więc minimum 3m z tego co kojarzę (więc 4,5m ...

źródło: comment_1600254646wOj2X00ZoIIAEtPgmxItDp.jpg

Pobierz
@husky83: Nie rozumiem co wyżej napisałeś, ale po tym rysunku planu co wrzuciłeś mogę tylko powiedzieć, że sytuować dom możesz jak chcesz byleby nie wyjść za tą nieprzekraczalną linie zabudowy, która oznaczona jest tymi trójkątami.