Wpis z mikrobloga

Znowu natrafiłam na chrzanienie jakiegoś prawaka. "Wartości polskie", "tradycyjne wartości", "narodowe wartości", "wartości, które uczyniły Europę bla bla bla"... One są zagrożone, te wartości i oni stoją na straży.

No to mam challenge: czy ktoś mógłby te wartości wymienić i nazwać? Tak konkretnie.


Ja wiem, za jakimi wartościami się opowiadam, nie potrzebuję przydawek: wolnością osobista, godnością ludzką, równością wobec prawa (przy czym ta ostatnia jest już pochodną drugiej). Ale to są podobno wartości niepolskie i nietradycyjne.

Jakie są te z przydawkami?

#kiciochpyta #etyka #bekazprawakow
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Andreth: Konserwy zawsze wybierają sobie jakiś jeden, konkretny okres, w którym według nich osiągnęliśmy szczyt i powszechne były ich ulubione wartości. Nie idzie im za to za bardzo zauważenie faktu, że te wartości i w ogóle relacje społeczne, tak samo jak poprzednie i następne, stale ewoluują razem ze zmieniającym się światem. Co więcej te "tradycyjne wartości i prawa" też nie przyszły z kosmosu, tylko zostały wymuszone przez zmieniającą się rzeczywistość.
  • Odpowiedz
@TenTypZez: Pewne rzeczy nie ewoluują jak np to że wszyscy chcemy i zawsze chcieliśmy ułatwiać sobie życie (i stąd wziął się postęp czyli maszyna parowa, urządzenia elektryczne) i gromadzić dobra, bogacić sie. Stąd też pewne tradycje miały w danym okresie ludziom w tym pomagać. Myślę że zastosowanie ma to do dzisia.
  • Odpowiedz
@Andreth: Rodzina jest wartością. To oczywiście skrót myślowy bo wartość nie jest w samej nazwie a w tym jaką przywiązujemy wagę do tej instytucji. Rodzina jest podstawową komórką społeczną. Zapewniająca optymalny rozwój potomstwu oraz jej wszystkim członkom, przywiązanie, bezpieczeństwo. To absolutne osiągniecie cywilizacji, które popchnęło ludzki rozwój. Oczywiście jak wszystko i rodzina nie jest pojęciem stałym i wciąż ewoluuje.
  • Odpowiedz
Dzięki za poświęcony wysiłek.

szacunek dla starszych


Nie zauważyłam w praktyce absolutnie żadnego szacunku dla starszych u "obrońców wartości" (co mi dosyć przeszkadza). W czym on się przejawia?

wierność
  • Odpowiedz
@Andreth: Herbert pisał: "Trzeba wykopać z bogatej i różnorodnej tradycji ludzkości potrzebne nam także dzisiaj wzory odwagi, męstwa, tolerancji, obrony słabszych, poczucia sprawiedliwości".
Można się też skłonić do definicji cywilizacji Zachodu Konecznego, wtedy należałoby wymienić zasady etyki chrześcijańskiej, rozumowanie greckich filozofów i dorobek prawa rzymskiego.
Jeśli chodzi o "wartości, które uczyniły Europę", to za Fergusonem należy wymienić: rywalizację (rozumianą tak jako rywalizację miedzy państwami, jak i jednostek na wolnym rynku),
  • Odpowiedz
@THredrock: Nie no jasne, masz rację, ale ja pisałem raczej o odwrotnej korelacji. To rewolucja przemysłowa, zwiększenie populacji i bogactwa wymusiło globalizację i zmianę pewnych obyczajów i praw.
  • Odpowiedz
@Andreth:

Nie zauważyłam w praktyce absolutnie żadnego szacunku dla starszych u "obrońców wartości" (co mi dosyć przeszkadza).


Sam nie uważam siebie za "obrońcę wartości", a moralność osób z twojego otoczenia nie przesądza o
  • Odpowiedz