Wpis z mikrobloga

Jadę sobie samoistną drogą rowerową, dojeżdżam do głównej drogi z dużym ruchem, gdzie jest przejazd rowerowy i chciałbym jechać jakby w lewo. Rozumiem, że najbardziej prawilny sposób wykonania tego manewru to przejechanie na drugą stronę i dołączenie się do ruchu z pobocza?
Nie pytam jak to zrobić "w prawdziwym życiu" tylko prawilnie( ͡° ͜ʖ ͡°)
Miejsce na mapsach, jadę od strony zakazu ruchu i chcę jechać w stronę torów.
#rower #ruchdrogowy #polskiedrogi
źródło: comment_1599718853bzQnlu6jPcuHXOTgew5yDz.jpg
  • 29
@kuraku jest kilka rozsądnych opcji natomiast nasze prawo wg mojej wiedzy nie mówi wprost co należy zrobić.
Dlatego czekam aż prawo rowerowe będzie napisane od nowa. Może surowsze ale wyjaśniające wiele spraw i likwidujące znikające ddr, słupy na ddr, ddr które mają 50 metrów itp.
@Acri: na tej drodze z i pod prąd tak samo niebezpieczne, ale potem skręcam w prawo, więc lepiej jednak zgodnie z kierunkiem( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mazaq1: no wiem, dlatego też zazwyczaj skręcam na drogę i tyle, najwyżej dostanę mandat. Ale zastanawiam się jak jak to zrobić zgodnie ze sztuką XD
@kuraku: ale z czym masz problem? Nie wiesz, czy zjechanie z przejazdu w lewo jest włączaniem się do ruchu? Czy przejazd rowerowy jest drogą dla rowerów? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Nie wiesz, czy zjechanie z przejazdu w lewo jest włączaniem się do ruchu?


@lurker: w zasadzie nie wiem czy jest dozwoloną formą włączenia się do ruchu. Wydaje mi się, że kojarzę przepis o wjeżdżaniu z jezdni na przejazd, a nie kojarzę w drugą stronę. Ale może jest.
@lurker Bo takie jest moje zdanie. Ale jak teraz pomyślałem to jest jeszcze jeden sposób, bardziej niebezpieczny na ruchliwej drodze, czyli włączenie się z lewego pobocza, też wygląda na zgodne z prawem. Natomiast zjazd z przejazdu dla rowerzystów nie wydaje się być zgodnym z prawem włączeniem się do ruchu rowerzysty.
@lurker A, według mnie przejazd rowerowy nie jest częścią drogi dla rowerów (niektórzy twierdzą że jest) tak jak przejście dla pieszych nie jest częścią chodnika. Być może że zjazd z przejazdu na jezdnię jest zgodny z prawem, nie wiem. Nigdzie w przepisach nie ma mowy o włączaniu się do ruchu z przejazdu, jedynie z drogi dla rowerów ale z drugiej strony ktoś może stwierdzić że skoro PoRD nic nie mówi o takim
@vertical: @kuraku: no to sprawdźcie, czy wjazd na przejazd z DDR jest włączaniem się do ruchu. Nie? Dlaczego? Czyżby przejazd nie był tym samym co DDR i jezdnia? No i teraz przestudiujcie co jest włączaniem się do ruchu - dużo tego nie ma. Jest tam mowa o przejazdach? Przejazd należy traktować jak skrzyżowanie (choć nim nie jest - jest to przecięcie kierunków ruchu). Czyli jak już inni napisali: ze względu
@janekplaskacz @lurker Chyba rzeczywiście macie rację że OP w pełni legalnie może skręcić z przejazdu na jezdnię, jedynym moim punktem zaczepienia że jednak nielegalnie ale słabym jest fakt, że przejazd służy do przejeżdżania przez jezdnię a nie skręcania z niego na jezdnię drogi.

Stanowczo nie zgadzam się że przejazd tworzy z drogą skrzyżowanie - nie jest to przecięcie dróg mających jezdnię tylko jest to przejazd przez jezdnie tak jak przejście jest dla
@vertical: nie musisz się zgadzać: przecięcie DDR i jezdni poza skrzyżowaniem zgodnie z przepisami jest PRZECIĘCIEM KIERUNKÓW RUCHU i jeśli nie ma znaków, to obowiązuje zasada prawej ręki
@vertical:

nie jest to przecięcie dróg mających jezdnię tylko jest to przejazd przez jezdnie tak jak przejście jest dla pieszych również przez jezdnię.


A co jeżeli to pas dla rowerów na jezdni z przejazdem? Wówczas przecinają się jezdnie. Wg ciebie w takim przypadku można by skręcać?
@janekplaskacz Pas dla rowerów to co innego, to część drogi a przejazd dla rowerów nie jest częścią drogi. Znam interpretację że niby jest ale wg mnie nie jest. Nie wydaje się, żeby kontynuacja pasa ruchu biegnąca przez skrzyżowanie była przejazdem dla rowerzystów, moim zdaniem nie jest z prostej przyczyny - rowerzysta na takim pasie biegnącym przez skrzyżowanie nie ma pierwszeństwa jeżeli jedzie od strony A-7, a na przejeździe ma zawsze.

nie musisz
@vertical:

Pas dla rowerów to co innego, to część drogi a przejazd dla rowerów nie jest częścią drogi.


Ale pas dla rowerów na skrzyżowaniu zmienia się w przejazd dla dla rowerów:
https://www.google.pl/maps/@52.2370107,21.0176545,3a,34.4y,105.28h,87.26t/data=!3m6!1e1!3m4!1skdGDfz2atJLjqyFrxkRX8w!2e0!7i13312!8i6656

Żeby nie było, tu skręt trzeba robić z jezdni. A ja w tym miejscu skręt w lewo zalecałbym "robić na dwa". Tego też nie ma w przepisach. Natomiast miejsce podałem dla przykładu, że pasy rowerowe na skrzyżowaniach zamieniają się
@vertical: to zupełnie inny kontekst. Przejazd jest oddzielnym bytem. Jednak odbywa się na nim ruch w tym samym kierunku co na DDR - w poprzek jezdni i dochodzi do przecinania się kierunków ruchu.
Ale pas dla rowerów na skrzyżowaniu zmienia się w przejazd dla dla rowerów:


@janekplaskacz O, dobrze że wstawiłeś jedno z takich miejsc z pasem dla rowerzystów biegnącym przez skrzyżowanie. Skoro ta czerwona część to przejazd dla rowerzystów, to gdzie znajduje się tam poniższy znak D-6a? Ja wiem, powiesz ze skoro to jest powierzchnia oznaczona odpowiednimi znakami to poziome też się liczą ale moim zdaniem nie, nie ma D-6a, nie ma przejazdu, to
źródło: comment_1599725626kbn8LjXgF29Sk2pYzeVkin.jpg
@lurker No ale to DDR z jezdnią tworzy przecięcie kierunków ruchu poza skrzyżowaniem w kontekście tego pierwszeństwa z prawej a nie przejazd, który nie jest jej częścią.

@lurker @janekplaskacz Generalnie możemy dyskutować jeszcze długo i nic z tego nie wyniknie, uważam że przepisy w tym obszarze nie są jednoznaczne i prowadzą do różnych interpretacji i wniosków. Nawet to włączanie się do ruchu - z DDR na jezdnie jest ale z DDR na