Wpis z mikrobloga

Ile mniej więcej może kosztować zaprojektowanie domu od podstaw, pod życzenie klienta, a ile zwykły zakup + adaptacja? Projekt który nas interesuje kosztuje ok. 2000, ale z tego co wiem i tak trzeba do tego zrobić adaptacje do działki.

I jak w ogóle wyglądają formalności przed wbiciem łopaty? Geodeta, architekt, pozwolenia.

Musimy zrobić fundamenty jeszcze przed wzięciem kredytu, zastanawiamy się, ile pieniędzy potrzebujemy.
#budujzwykopem
  • 11
@zaba34: projekt jak piszesz 2k plus adaptacja jakieś 1-1,5 k. Na wykopie piszą o indywidualnych projektach za 20k+ ale wydaje mi się że jeśli nie potrzebujesz od razu wystroju wnętrz itd znajdziesz kogoś kto to zaprojektuje około 6-7k, osobiście płaciłem 4,5k za projekt zrobiony według mojego projektu z programu do projektowania wnętrz, ale to u znajomego

Formalności to temat rzeka, zależy czy działka ma MPZP, przyłącza albo określone warunki itd, generalnie
@Andi129: sprawa ma się tak, ze działka jest na moich rodziców. Na działce jest prąd, woda. Tylko, ze chcemy tej działki tylko 1/6, na reszcie stoi dom w którym mieszkają moi rodzice i chcą tam otwierać biznes. Jak podzielimy teraz te działki to będziemy musieli przekształca nasza w budowlana, wiec pomysł jest taki, żeby rozpocząć budowę a dopiero potem dzielić i starać się o kredyt.
@zaba34: adaptacja może kosztować 1000 albo 6000, zależy ile zmian. U mnie była zmiana stropu, ścian nośnych, gazu, okna i koszt wyszedł 2x tyle co początkowy projekt
@zaba34: tak, jak będziesz znać wszystkie zmiany to umów się z architektem i niech Ci wyceni adaptacje. Minusem jest to ze bez kupionego projektu raczej tego nie wyceni
@zaba34: zawsze największe koszty generują zmiany układu ścian nośnych bo wtedy rozsypuje się cały projekt konstrukcyjny. Często w związku z tym trzeba cały strop a niekiedy dach przeprojektować. Zważ też na to że zmiany adaptacyjne wykonywane są na czerwono w gotowym projekcie i są czasochłonne. Ja moim inwestorom sugeruję że w przypadku większych zmian niż okna czy ścianki działowe koszty adaptacji rosną logarytmicznie.
Jeszcze wypowiem się co do wyceny projektów. Oczywiście
@ptak_powszedni: no właśnie moj niebieski chce robić wszystko sam xD wiec taki projekt budowlany u nas byłby w sam raz, zwłaszcza, ze napatrzyłam się już na męża w akcji i naprawdę jest lepszy od większości fachowców z którymi miałam do czynienia.

W zasadzie, to mamy już wybrane kilka projektów które nas interesują, z każdego chcielibyśmy coś wyciągnąć. Możliwe, ze po zimie po prostu będziemy mieli „swój” projekt, który byśmy dali komuś
@zaba34: No to w takim razie nie widzę sensu brać budowlany + wykonawczy. Sam budowlany wystarczy. Najważniejsze dla mnie jest zawsze postawienie sprawy jasno i klarownie w stosunku do inwestora: ta opcja zawiera to i to a nie zawiera tego i tamtego a wiąże się z tym to i to. Najgorsza sytuacja to taka gdy nieświadomemu klientowi sprzeda ktoś wybrakowany projekt a później wykonawcy na budowie mają pole do popisu i
@ptak_powszedni: Hej możesz rozwiązać temat oszczędności na fundamentach? Jestem ciekaw bo w przyszłym roku zaczynamy budowę i większość chciałem ogarnąć z bratem i kuzynem ale chętnie posłucham dobrych rad jako przygotowanie:)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zaba34: poszukaj po olx i gumtree I daj tam swoje ogłoszenie że zlecisz projekt. Jeżeli chcesz normalny typowy dom, a zakładam że tak skoro oglądałeś się za domami z katalogu, to spokojnie znajdzie się jakiś młody projektant u ci zrobi tanio. Kumpel zaczynał od ofert za 20 tys z jakichś biur a ostatecznie zrobiła jakaś dziewczyna za chyba 3 albo 4 tys. Fajnie jak sobie możesz sam z grubsza narysować co