Wpis z mikrobloga

#!$%@? mnie na rozmowach kwalifikacyjnych w #it to, ze pytaja o rzeczy, ktorych sami nie uzywaja i trzeba je powiedziec w sposob "ksiazkowy", w wiekszosci tylko o sama teorie. Praktyczne sprawdzenie wiedzy daje moze tylko z 30% firm, ktora chce sprawdzic jak w programowaniu dajesz sobie rade i jak myslisz, a reszta odpytuje o same rzeczy teoretyczne, bez sprawdzenia zastosowania praktycznego.

#programista15k #it #programowanie #firmy #hr
  • 4
  • Odpowiedz
to prawda, ostatnio brałem udział w bardzo wielu rekrutacjach i cały czas te same pytania czym jest redux, event loop, execution context
do rozwiązania live jakieś #!$%@? zadania w stylu napisanie rekurencji (lol)

ale te firmy, które daja zadania rekrutacyjne też nie są lepsze

ogólnie nie ma złotego środka ale dotychczas dostałem się do firm gdzie nie musiałem wykonywać żadnego zadania a pytania na rekrutacji były właśnie w stylu szybkiego przejścia przez
  • Odpowiedz
@greg-lepkie-raczki: jeśli kandydatów na stanowisko jest dużo, a przy rosnącej ilości ludzi idących w IT o to nie trudno, to firmy często nie mogą sobie pozwolić na angażowanie swoich programistów w sprawdzanie wiedzy praktycznej na początkowych etapach rekrutacji, bo nie robiliby nic innego tylko siedzieli na rozmowach zamiast kodzić. Dlatego zazwyczaj rekruterzy przepuszczają najpierw kandydatów przez sito teorii, a tych którym się udało zapraszają na sprawdzenie praktyki.

A przynajmniej tak powinno
  • Odpowiedz
@greg-lepkie-raczki: rekrutacje na programistów to bardzo szerokie spektrum, od genialnie poprowadzonych do totalnie absurdalnych. Mam wrażenie, że czasem sposób prowadzenia rekrutacji w jakiś sposób jest po prostu "dziedziczony" przez kolejnych programistów w firmie i to często jest sposób wyglądający jak egzamin na uczelni z programowaniem na kartkach.

Wydaje mi się, że czasem problemem nie jest nawet sam sposób prowadzenia rekrutacji, a to że programista-rekruter nie do końca ma pomysł jak dobrze
  • Odpowiedz