Żołnierze Luftwaffe stojący na rzeszowskim rynku (Marktplazt 23-24), jesień 1939 r.
Stary Rynek (lub po prostu Rynek) był - obok Nowego Rynku (obecny Plac Wolności) - głównym punktem życia handlowo-kulturalno-towarzyskiego w Rzeszowie, co zresztą przetrwało do dziś. Jego zabudowa zmieniała się w ciągu wieków kilkukrotnie, a obecny wygląd architektoniczny powstał po pożarze z 1842 r. W okresie międzywojennym odbywały się tu liczne targi oraz jarmarki i można było kupić tam dosłownie wszystko, nie tylko w dni targowe (wtorek i piątek). W owym czasie wszystkie kamienice, w których znajdowały się sklepy i zakłady usługowe, należały do Żydów, co widać na zdjęciu. Żartowano nawet, że jedynym Polakiem na Rynku jest Tadeusz Kościuszko, który miał tam swój pomnik. Być może żołnierze Luftwaffe wybierają się do jednej z dwóch znajdujących się tam winiarni: Rafaela Koplika przy Rynek 4 lub Markusa Mozesa przy Rynek 7. Ciężko stwierdzić kiedy to zdjęcie zostało konkretnie wykonane, ale z uwagi na fakt, że na znajdujących się w tle drzwiach oraz witrynach sklepowych nie widać namalowanej Gwiazdy Dawida, można przypuszczać, iż pomiędzy 9 września 1939 r. (wtedy pod wieczór 4. leichte Division zajęła całe miasto) a 13 września 1939 r. (wtedy wydano rozkaz o oznaczaniu tym symbolem wszystkie "firmy żydowskie lub przez Żydów finansowane"). Wydaje się jednak, że witryny na zdjęciach są zasłonięte, więc nie można tego stwierdzić z całą pewnością. Dodatkowo 27 listopada 1939 r. wydano kolejne - bardziej konkretne - rozporządzenie o oznaczeniu wszystkich sklepów żydowskich Gwiazdą Dawida o wymiarach 23x23 cm umieszczoną "w sposób widoczny zarówno na drzwiach wejściowych lokalu, jak i w każdym oknie wystawowym". Co więcej, we wrześniu i październiku w Rzeszowie był największy ruch wojsk niemieckich, więc obecni na fotografii żołnierze Luftwaffe mogą być w mieście jednie przejazdem, a po mundurach można stwierdzić, że jest to raczej jesień niż początek zimy. Widać także, że prawdopodobnie liczą pieniądze, a jeszcze w tych miesiącach Niemcy w większości płacili za wszystko, co kupili. Podsumowując powyższe można przypuszczać, iż zdjęcie wykonano pomiędzy 10 września 1939 r. a końcem października 1939 r.
Stary Rynek (lub po prostu Rynek) był - obok Nowego Rynku (obecny Plac Wolności) - głównym punktem życia handlowo-kulturalno-towarzyskiego w Rzeszowie, co zresztą przetrwało do dziś. Jego zabudowa zmieniała się w ciągu wieków kilkukrotnie, a obecny wygląd architektoniczny powstał po pożarze z 1842 r. W okresie międzywojennym odbywały się tu liczne targi oraz jarmarki i można było kupić tam dosłownie wszystko, nie tylko w dni targowe (wtorek i piątek). W owym czasie wszystkie kamienice, w których znajdowały się sklepy i zakłady usługowe, należały do Żydów, co widać na zdjęciu. Żartowano nawet, że jedynym Polakiem na Rynku jest Tadeusz Kościuszko, który miał tam swój pomnik. Być może żołnierze Luftwaffe wybierają się do jednej z dwóch znajdujących się tam winiarni: Rafaela Koplika przy Rynek 4 lub Markusa Mozesa przy Rynek 7.
Ciężko stwierdzić kiedy to zdjęcie zostało konkretnie wykonane, ale z uwagi na fakt, że na znajdujących się w tle drzwiach oraz witrynach sklepowych nie widać namalowanej Gwiazdy Dawida, można przypuszczać, iż pomiędzy 9 września 1939 r. (wtedy pod wieczór 4. leichte Division zajęła całe miasto) a 13 września 1939 r. (wtedy wydano rozkaz o oznaczaniu tym symbolem wszystkie "firmy żydowskie lub przez Żydów finansowane"). Wydaje się jednak, że witryny na zdjęciach są zasłonięte, więc nie można tego stwierdzić z całą pewnością. Dodatkowo 27 listopada 1939 r. wydano kolejne - bardziej konkretne - rozporządzenie o oznaczeniu wszystkich sklepów żydowskich Gwiazdą Dawida o wymiarach 23x23 cm umieszczoną "w sposób widoczny zarówno na drzwiach wejściowych lokalu, jak i w każdym oknie wystawowym". Co więcej, we wrześniu i październiku w Rzeszowie był największy ruch wojsk niemieckich, więc obecni na fotografii żołnierze Luftwaffe mogą być w mieście jednie przejazdem, a po mundurach można stwierdzić, że jest to raczej jesień niż początek zimy. Widać także, że prawdopodobnie liczą pieniądze, a jeszcze w tych miesiącach Niemcy w większości płacili za wszystko, co kupili. Podsumowując powyższe można przypuszczać, iż zdjęcie wykonano pomiędzy 10 września 1939 r. a końcem października 1939 r.
Zapraszam do obserwowania tagu #dookolarzeszy
#dookolarzeszy #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojna #niemcy #rzeszow #gruparatowaniapoziomu